Az angol nyelvben egy új szóval ismerkedhettünk meg. A sajtó a „broligarch” kifejezéssel illeti a MAGA-eszméket magukra öltött szupergazdagokat. A szó a brother („tesó”) és oligarch („oligarcha”) szavakból összerakott neologizmus. Magyarul tehát mondjuk a „tesóligarcha” kifejezést lehetne használni, mivel azonban ez a szó a magyar nyelvben nem létezik, így a továbbiakban maradjunk az eredetinél.
Kik ezek az emberek? Mik a céljaik? Mik a vízióik? Miért váltották le az elnök korábbi szűk, belső körét? És mit akarnak Trumptól?
Az utolsó kérdésre egyértelmű a válasz. Vajon ki ne akarna jóban lenni a világ legnagyobb hatalmával rendelkező emberével? Azonban ahogy azt majd később látni fogjuk, ez a válasz jóval cizelláltabb annál, mint az elsőre tűnik. Akkor kezdjük az első kérdéssel.
És most jön egy név: Peter Thiel.
Álljunk itt meg egy pillanatra. A magyar közbeszédben Thiel viszonylag ismeretlen figura. Elon Muskról, Mark Zuckerbergről és Jeff Bezosról mindenki hallott. Azonban kis túlzással állíthatjuk, hogy mögöttük ez az ember áll. A Stanford egyetemen végzett, 1996 óta van saját befektetési cége. 2004-ben elsőként szállt be kockázati befektetőként a Facebookba, a PayPalt pedig együtt alapította Elon Muskkal. Tagja a titokzatos Bilderberg csoportnak, és meglehetősen markáns elveket vall. Ő hozta létre az adatelemzéssel foglalkozó, mára már 20 milliárd dollár értékűre becsült Palantir vállalatot, mely az Egyesült Államok védelmi minisztériumának beszállítója, de dolgozik a CIA-nak és az NSA-nak is. Elavultnak tartja a demokráciát. Valamint a piaci versenyt – ami egy nagyvállalkozótól legalábbis szokatlan. A monopóliumok pártján áll, mert szerinte azok tudják elérni a legnagyobb profitot. Mindebből arra a következtetésre jutott, hogy a világot zseniális vállalkozóknak kell irányítaniuk.

Thielnek nem csupán a legnagyobb techmilliárdosokkal van bennsőséges kapcsolata. Gyakorlatilag ő „fedezte fel” Donald Trump alelnökét, a szintén a Szilícium-völgyből érkező J.D. Vancet. Ő volt az, aki 2017-ben alkalmazta Vance-t globális befektetési cégénél, majd politikai felemelkedését segítette. 15 millió dollárt adományozott a 2022-es kampányának. Személyes és pénzügyi kapcsolatuk már jóval azelőtt kialakult, hogy Vance belépett volna a politikába. A Yale jogi karán Vance részt vett Thiel egy előadásán, amely a technológiák stagnálásról és az amerikai elit hanyatlásáról szólt.
Úgy látta, hogy ez a két tendencia … összefügg. Ha a technológiai innováció valóban jólétet eredményezne, akkor elitjeink nem versenyeznének ilyen keményen az egyre kevesebb presztízsértékkel rendelkező eredményekért
– írta később Vance a Thiel-lel való első találkozásáról a The Lamp Magazine című katolikus folyóirat 2020-as blogbejegyzésében. A későbbi alelnök Thiel előadását „a Yale-en töltött ideje legjelentősebb pillanatának” nevezte.
Elon Musk, a Mini-Trump
Jelenleg Elon Musk Trump „társelnökeként”, – a FrameLab podcast megfogalmazása szerint – egyfajta Mini-Trumpként pozicionálja magát. De ezzel nincs egyedül. Sok más szupergazdag technológiai figura is elutasítja a Demokrata Párt politikáját, és teljes mértékben a trumpizmus mellé áll. De mit akarnak valójában ezek a broligarchák? Egy felszínes narratíva szerint csupán alacsonyabb adókat és kevesebb szabályozást. De ennél sokkal mélyebb a kérdés. Ezek a techbárók a pénzüket és a kezükben lévő technológiát arra akarják használni, hogy a globális hatalmi egyensúlyt a saját javukra billentsék – méghozzá tartósan.
Az amerikai elnöki beiktatási ceremóniák ülésrendje legalább annyira szimbolikus, mint amennyire politikai jelentést hordoz. Azok, akik a legközelebb ülnek a hivatalba lépő elnökhöz, nem csak saját jogon nagyhatalmúak, hanem valamiképpen az ország jelképei is. Hagyományosan a közvetlenül a hivatalba lépő elnök és családtagjai mögötti helyeket a kabinet új tagjai, korábbi elnökök vagy más befolyásos személyek számára tartják fenn. Trump elnök beiktatásán azonban semmi nem volt hagyományos. Az a döntés pedig, hogy a broligarchákat közvetlenül az elnök mögé ültették, előrevetítette a Trump-kormányzat által azóta követett irányt – írja az <a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!