Emmanuel Macron következő öt éve a meggyengült politikai legitimáció jegyében kezdődik – véli Thibaud Gibelin, aki szerint a francia demokrácia kimerülésének jelei már láthatóak.
Emmanuel Macron első hivatali idejét már a nemzetgyűlés háttérbe szorítása jellemezte. A kényelmes abszolút többség ellenére a végrehajtó hatalom rendeletekkel kormányzott, különösen az egészségügyi válság és a szükségállapot idején. A francia politikai élet tehát intézményesen zárt lehet, de lehet kompenzáció a virulens társadalmi mozgalmakkal, amelyek prototípusa a 2018–2019-ben aktív sárga mellényesek voltak.
Az első forduló kampányát a baloldali erők egy zászló alá, a NUPES (Új Ökológiai és Szociális Unió) nevű szervezetbe tömörülése jellemezte. Ez a koalíció az első fordulóban fej-fej mellett végzett az elnöki párttal a leadott szavazatok 25 százalékával. Ez egyértelmű visszaesést jelent Emmanuel Macron pártja számára, 7 százalékponttal alacsonyabb, mint a 2017-es eredmény.
Thibaud Gibelin szerint lehetséges, hogy
a köztársasági elnök nem szerez abszolút többséget, és a baloldal és a szélsőbaloldal koalíciója az ország vezető politikai erejeként érvényesül,
ami példátlan rivalizálást jelentene a macronista liberálisok és a szélsőbaloldali erők között.
Emmanuel Macron célja, hogy megőrizze pozícióját a centrumban, így szövetségre léphet a jobbközép Republikánus (Les Républicains) párttal, amely az első fordulóban 10 százalékot ért el.
A jobboldalon a Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National) a szavazatok 18 százalékát szerezte meg, ezzel vegyes eredményt ért el. A jobboldali ellenzék így a második helyre szorul, messze a baloldal mögé.
Ennek két oka van: egyrészt más pártok erősítették Jean-Luc Mélenchon blokkját, másrészt a Nemzeti Tömörülés a háttérben kampányolt, mintha az elnökválasztás első fordulójában elért sikerével a francia politikai élet középpontjába került volna
– véli a szakértő.
A nemzetgyűlési választás a választói összetételben más, mint az elnökválasztás volt, és ez az eredményekben is megmutatkozhat.
Az elnökválasztási bázis a nyugdíjasokra – 17 millió választópolgár – és a lakosság azon kiváltságos rétegére épült, amely még mindig úgy érzi, hogy a köztársaság intézményeiben képviselteti magát, és védve van. Ez a két választói kör úgymond politikai maradvány, amelynek tagjai makacsul támogatják Emmanuel Macront. Ezért lehetséges, hogy a hivatalban lévő kormány fenntartja ugyanazt a politikát, amelyet 2017 óta […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2022/06/18/francia-nemzetgyulesi-valasztas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!