Komoly diplomáciai visszhangot váltott ki Pete Hegseth amerikai védelmiminiszter-helyettes szombati felszólalása a Szingapúrban megrendezett Shangri-la Párbeszéd biztonságpolitikai fórumon – írja a The Guardian. Hegseth arra figyelmeztette a résztvevőket, hogy Kína „valószínűsíthetően katonai erő alkalmazására készül”, és valószínűleg már „a tajvani invázióra próbál”. Kiemelte: a fenyegetés valós, és akár azonnali lehet, ezért felszólította az ázsiai országokat, hogy növeljék védelmi kiadásaikat.
A kínai külügyminisztérium vasárnap élesen bírálta a kijelentéseket. A tárca szerint Hegseth szavai „provokatívak, megosztásra törekednek, és a hidegháborús logika jegyében az ellentétek kiélezésére szolgálnak”. A közleményben az állt: „Miközben a térség országai a békét és fejlődést szorgalmazzák, Hegseth szándékosan figyelmen kívül hagyta ezt, és alaptalanul vádolta Kínát, veszélyforrásként állítva be.”
Kína visszautasította azt az amerikai vádat is, miszerint a térség hegemón hatalmává akar válni. Szerintük „a világon egyetlen országra illik a hegemón jelző, mégpedig magára az Egyesült Államokra, amely az első számú tényező az ázsiai–csendes-óceáni térség békéjének megbontásában”. A kínai álláspont szerint Hegseth „veszélyes játszmába” kezdett a tajvani kérdés feszegetésével.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!