Két, Ukrajna által elfogott észak-koreai katona semmit sem tudott a háborúról, amelybe küldték őket. Kalasnyikovokat adtak nekik, és azt mondták, hogy az Ukrajnát segítő dél-koreaiakkal fognak megküzdeni.
Napokkal később ukránok ellen harcoltak a frontvonalakon az oroszországi Kurszk térségében – mondták el..
Azt az utasítást kapták, hogy mindenáron kerüljék el, hogy elfogják őket – ha kell, robbantsák fel magukat. Ezt az üzenetet erősítette meg az észak-koreai titkosrendőrség, amely ideológiai foglalkozásokat tartott Oroszországban, hangsúlyozva, hogy a megadás felér az árulással.
Az indoktrináció még az ukrán tüzérségi tűz alatt sem szűnt meg. A katonai parancsnokok felolvasták Kim Dzsongun észak-koreai vezető levelét, amelyet néhány katonának kézzel kellett átmásolni. „Nagyon hiányoztok elvtársak” – közölte Kim az újévi üdvözletben.
Az Ukrajna által elfogott két észak-koreai az eddigi legrészletesebb képet adta arról, hogyan élik meg a háborút a Kim rezsim által Oroszország megsegítésére küldött fiatal katonák. A The Wall Street Journal volt az első nyugati lap, amely beszélhetett a férfiakkal, akiket az ukrán fővárosban, Kijevben tartanak fogva.
Könnyen lehet, hogy disszidálnak a katonák
Az életpályájukról szóló beszámolóik ritkán elérhető betekintést nyújtanak Észak-Korea és a fegyveres erők, a rezsim legfőbb intézményének titokzatos világába.
A lapnak nyilatkozó két katonán kívül nincs több észak-koreai, akiket Ukrajna szerint élve fogtak el. Dél-Korea felajánlotta, hogy befogadja a férfiakat, akik közül az egyikük azt mondta, hogy fontolgatja a disszidálást. Kijevi és szöuli tisztviselők szerint a tárgyalások folyamatban vannak.
A két elfogott katona, a 21 éves Pak és a 26 éves Ri jelenleg sérüléseik miatt kezelés alatt állnak, és tanúvallomást tesznek a hatóságok előtt. Pak többnyire ágyhoz van kötve, mindkét lábán megsérült. Ri súlyosan sérült karját ápolják, és nehezen tud beszélni, miután egy ukrán golyó átszakította a karját és az állkapcsa egy részét, mielőtt elfogták.
Pak oroszországi bevetése minden figyelmeztetés nélkül történt. Arra képezték ki, hogy kérdés nélkül kövesse a parancsokat. 17 éves korában besorozták a Felderítő Főhivatal különleges erőihez, amely a dél-koreai rajtaütésekre és szabotázsakciókra képezte ki. Észak-Koreában a férfiak számára kötelező a katonai szolgálat, amely egy évtizedig tart.
A fegyveres erők mintegy 1,2 millió aktív katonát számlálnak, de a legtöbbjük rosszul felszerelt, és idejük nagy részét mezőgazdasági vagy építkezési munkával töltik, ahol kevés az élelmiszer. A férfiak napi ideológiai kiképzésen vesznek részt, ahol bemagolják Kim parancsait. Fiatal koruktól kezdve azt tanítják nekik, hogy mindent fel kell áldozniuk a legfelsőbb vezetőért.
Egy orvos és egy eladónő egyetlen gyermekeként stabil körülmények között nevelkedett, Észak-Koreában a kiváltságos osztályhoz tartozott, ami lehetővé tette számára, hogy iskolába járjon. Angolul tanult és az iskola focicsapatában játszott. Tanárai azt tanították neki, hogy Oroszország a szövetségesük.
Tavaly novemberben vonattal Oroszország távol-keleti részébe vitték, ahol elmondása szerint orosz katonai egyenruhát és orosz katonai igazolványt kapott. Mivel nem ismerte a cirill ábécét, nem tudta kiolvasni a nevét.
Nem tudtam, hogy Oroszországba megyek. Csak akkor jöttem rá, amikor megérkeztem
– mondta.
Testpáncélt és egy támadófegyvert kapott, és megkezdte a kiképzést. A gyakorlatok hasonlóak voltak azokhoz, amelyeket Észak-Koreában végzett, de volt egy lényeges különbség: Drónok is részt vettek benne. Az orosz kiképzők koreai tolmácsok segítségével elmagyarázták Paknak és társainak, hogyan működnek a moszkvai erők által használt eszközök.

Csak a harctér közelében döbbentek rá, hogy háborúban vannak
A többnapos, repülővel, vonattal és busszal Kurszkba tett utazás után Pak megérkezett Oroszország és Ukrajna határának közelébe, és azonnal a frontvonaltól nem messze lévő bunkerekbe helyezték. Ekkor döbbent rá, hogy háborúban van.
Korábban csak hallottam a háborúról. Az, hogy valóban benne voltam, szürreális érzés volt
– mondta. Semmit sem tudott a háborúról, amelyben harcolni fog.
Rit, aki mesterlövész volt az motiválta, hogy észak-koreai felettesei azt állították, hogy a dél-koreai csapatok az ukránokkal harcolnak. Októberben felszállt egy orosz hadihajóra Vlagyivosztok felé, azt remélve hogy „igazi harctéri tapasztalatot” szerez – mondta.
Kurszkba érve Rinek azt mondták, hogy részt vesz egy olyan csatában, amelynek célja az orosz régió felszabadítása a megszálló ukrán erők alól.
Úgy harcoltam, mintha Oroszország lenne a hazám. Nem tudom, miért, de nem féltem
– mondta.
A Pak parancsnokai által szilveszterkor felolvasott levélben Kim Dzsongun dicsérte a külföldön szolgáló észak-koreai csapatokat. Hősöknek nevezte őket, és azt mondta, hogy imádkozik a biztonságos hazatérésükért. „Megtapasztaltátok a fájdalmas áldozatokat és a nehezen elért győzelmek diadalát” – olvasható az ukrán […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/03/02/ukrajna-orosz-ukran-haboru-eszak-korea-hadifoglyok-kim-dzsongun/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!