Új törvényt dolgozott ki a demográfiai probléma kezelésére a Kreml, ami része az orosz vezetés egy szélesebb körű erőfeszítésének, hogy megállítsa a népességcsökkenést, és hogy az országot a hagyományos értékek bástyájaként népszerűsítse, amely a romlott Nyugat ellen küzd. A Duma egyhangúlag jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely betiltja a „gyermekvállalás elutasítását” népszerűsítő „propaganda” minden formáját. Ez magában foglalná az interneten, a médiában, a filmekben és a reklámokban megjelenő olyan anyagokat, amelyek a gyermekmentes életmódot vonzónak mutatják be.
Az Oroszországban tevékenykedő maroknyi polgári jogi aktivista szerint a következő dolgokat fogja büntethetővé tenni az új, szólásszabadságot korlátozó jogszabály:
- ha a nagycsaládos életmódot valaki negatív színben tünteti fel, vagy
- megjeleníti egyes nagy családok nyomorúságos körülményeit.
- Ha valaki a gyermektelenséget boldog, elfogadható életformaként ábrázolja, vagy
- felhívja a figyelmet a gyermekvállalás jelentős költségeire.
A jogsértő magánszemélyeket 1,5 millió forint, a jogi személyeket 19 millió forintig terjedő bírsággal sújtanák. A törvényjavaslatot a kormánypárt által irányított törvényhozás széles körben támogatta, és várhatóan a Szövetségi Tanács, a parlament felsőháza is jóváhagyja majd, ezután pedig Vlagyimir Putyin elnök aláírja a törvényt – számolt be az amerikai The Washington Post.
Mi az önkéntes gyermektelenség?
Az emberek egy része nem szeretne szülő lenni. Habár a jelenség az emberiséggel egyidős, az 1970-es években a gyermeket nem vállalók elkezdték magukra használni az angol „childfree” megnevezést. Ez a lefordíthatatlan szóösszetétel kvázi a szabadon választott gyermektelenséget és a gyermektelenségből adódó szabadságot hivatott egyszerre jelenteni. A választott gyermektelenséggel kapcsolatos társadalmi megbélyegzés még a 21. században is jelentős, pláne a nőkkel szemben.
Vlagyimir Putyin egyre inkább kereszténynacionalista, és ultrakonzervatív ideológiai köntöst öltő diktatúrájában az utóbbi időben az önkéntesen gyermekteleneket – és persze a nőket – teszik felelőssé az orosz hagyományok és társadalom pusztulásáért.
Ahogy mindennek, ennek a jelenségnek is vannak drasztikus, szélsőséges megnyilvánulásai, mint például az Önkéntes Emberi Kihalási Mozgalom, amely csoport aktivistái azt szeretnék elérni, hogy világ népessége drasztikusan csökkenjen azáltal, hogy az emberek tartózkodnak a szaporodástól. Az orosz kormány narratívája azonban nem ezeket támadja. Szerintük a gyermektelen ideológiát az amerikai kulturális termékek terjesztik, leginkább azért, mert a Nyugat istentelen és dekadens, és a pusztulás felé robog – legalábbis az orosz ideológusok és propagandisták álláspontja szerint.
A gyermekmentes propaganda társadalmilag veszélyes jelenség. Az amerikaiak népszerűsítik ezt. A mi országunk hatalmas, az amerikaiak ideológiája pedig veszélyes. Ezért semmilyen körülmények között nem szabad hagyni, hogy elterjedjen nálunk
– mondta Vjacseszlav Vologyin, az Állami Duma (vagyis az orosz alsóház) elnöke, aki hozzáfűzte, hogy a childfree-propaganda elleni törvényjavaslat célja, hogy megállítson minden olyan destruktív tartalmat, amely befolyásolhatja az egyén gyermekvállalási döntését.
Riasztó adatok
Érdemes megvizsgálni, hogy a valóságban milyen dolgok befolyásolják az oroszok gyermekvállalási döntését. Immáron ugyanis hetedik éve, hogy ismét fogy a népesség Oroszországban, vagyis kevesebb gyermek születik, mint ahány orosz meghal. Az ország már a Szovjetunió felbomlása óta népesedési problémákkal küzd, a 2010-es évek közepén mégis enyhe felfutás volt megfigyelhető a termékenységi rátában – a másképpen fertilitásnak nevezett arányszám azt jelöli, hogy egy nő átlagosan hány gyermeket vállal élete során. Egy nőre átlagban 2 születésnek kell jutnia, hogy egy társadalom teljes egészében újratermelje magát – vagyis ne fogyjon a népesség.
Aztán jött egy sor esemény, ami felrúgta a pár évig tartó lassú demográfiai növekedést. Az Oroszországban zajló súlyos társadalmi válságok mellett – amelyekre a későbbiekben részletesen kitérünk – a vezetés agresszív külpolitikája is negatív hatással volt a lakosság gyermekvállalási hajlandóságára. A Krím félsziget bekebelezése miatt Moszkvával szemben hozott első gazdasági szankciók után a születések száma drasztikusan elkezdett csökkenni az országban. A népességfogyást viszont kordában tartotta egy ideig, hogy a halálozások száma (más szóval mortalitás) stabil maradt.
Jött a Covid
A 2020-as évtized kezdete újabb ütést vitt be Vlagyimir Putyinék népesedéspolitikájának: a koronavírus-járványban rengeteg orosz meghalt, ráadásul a pandémia alatt kezdődő gazdasági válság eltántorította a párokat a gyermekvállalástól. A koronavírus miatt megugró halálozások kiegészültek azzal is, hogy az orosz korfa a többi posztszovjet államhoz hasonlóan egyenlőtlen. Vagyis az idősebb generációk jóval népesebbek a fiatalabbaknál – az államszocialista rendszer gyermekvállalást támogató és gyermektelenséget büntető intézkedései miatt. A szociológusok már évekkel ezelőtt figyelmeztettek, hogy amint ezek a csoportok elkezdenek megöregedni és meghalni, az orosz társadalomban népességfogyás fog beindulni.
A népesség tehát a pandémia idején már rohamtempóban kezdett el fogyni. Csak 2021-ben 1 millióval csökkent Oroszország lakosságának száma, és mára hiába szorultak vissza a Covid-halálozások, az orosz nők évről évre kevesebb gyermeket szülnek – a mérleg továbbra is negatív, és a helyzet évről évre rosszabb.
A háború rontott a folyamaton
Ezt az alapvetően is veszélyes orosz demográfiai folyamatot Vlagyimir Putyin ukrajnai „különleges hadművelete” egy közelgő katasztrófává erősítette. Már több mint 100 ezer orosz meghalt a fronton, további 600 ezer eltűnt, fogságba esett, vagy olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy harcképtelenné vált. A háború miatt közel egymillióan emigráltak […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!