Hasszán Naszrallah egészen élete végéig nem hitte el, hogy Izrael meg tudja ölni. Amikor szeptember 27-én a Hezbollah egyik erődjében, 40 láb (12 méter) mélyen a föld alatt kuporgott, segítői sürgették, hogy menjen biztonságosabb helyre. Az Izrael által gyűjtött és később a nyugati szövetségesekkel megosztott hírszerzési adatok szerint ő ezt elhárította. Szerinte Izraelnek nem állt érdekében egy teljes körű háború,
Azt azonban nem tudta, hogy az izraeli kémszervezetek minden mozdulatát nyomon követik − már évek óta.
A The New York Times egy friss oknyomozó cikkben ismertette a részleteket. Mint írták, izraeli F–15-ös repülőgépek több ezer kilogramm robbanóanyagot dobtak le, és a bunkert megsemmisítették.
A robbanás maga alá temette Naszrallahot és a Hezbollah más vezető parancsnokait. Másnap megtalálták a holttestét egy Libanonban állomásozó iráni tábornokkal együtt. Mindkét férfi fulladásos halált halt. Ez volt az eredménye annak a két évtizedes, módszeres hírszerzési munkának, amellyel egy totális háborúra készültek fel.
Így készítették elő
A The New York Times oknyomozása – amely több mint két tucat jelenlegi és volt izraeli, amerikai és európai tisztviselővel készített interjún alapul – feltárta, hogy az izraeli kémek milyen széles körben hatoltak be a Hezbollah szervezetébe.
Embereket toboroztak, hogy lehallgatóberendezéseket helyezzenek el a Hezbollah bunkereiben. Nyomon követték az egyik csúcsvezető és négy szeretője közötti találkozókat, és szinte állandó rálátásuk volt a milíciacsoport vezetőinek mozgására.
Ez a történet a hírszerzési áttörések története, mint például amikor 2012-ben az izraeli 8200-as egység − az ország Nemzetbiztonsági Ügynökségének megfelelője − rengeteg információt szerzett meg, beleértve a vezetők titkos rejtekhelyeinek részleteit és a csoport rakétaarzenáljának dokumentációját.
Nem sokon múlt, hogy nem bukott le a Moszad
Voltak botlások, mint például 2023 végén, amikor a Hezbollah egyik technikusa gyanút fogott az adó-vevő készülékek akkumulátoraival kapcsolatban. És voltak összecsapások, hogy megmentsék erőfeszítéseiket, mint szeptemberben, amikor a 8200-as egység olyan információkat gyűjtött, hogy a Hezbollah ügynökei eléggé aggódtak a csipogók miatt ahhoz, hogy néhányat elküldjenek Iránba ellenőrzésre.
Mivel aggódtak, hogy a művelet lelepleződik, a hírszerzés vezető tisztviselői meggyőzték Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, hogy adjon ki parancsot a robbantásokra − és ezzel elindult a kampány, amely Naszrallah meggyilkolásában érte el csúcspontját.
A 2006-os háborúban Izrael és a Hezbollah között patthelyzet alakult ki. Izrael 34 napnyi harc után kivonult Libanonból. A háború, amelyben Izrael nem érte el céljait, egyfajta megaláztatás volt, ami miatt vizsgálóbizottságot kellett felállítani, lemondatták a vezető tábornokokat, és Izrael biztonsági apparátusán belül számot vetettek a hírszerzés minőségével.
A háború alatti, az izraeli <a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!