Oroszország elhárítása fokozott aggodalommal figyeli Kína kémtevékenységét, annak ellenére, hogy a két ország kapcsolata egyre szorosabbá válik – írta szombati cikkében a The New York Times. Bár Vlagyimir Putyin orosz elnök nyilvánosan azt hangoztatja, hogy az országa és Kína közötti barátság megingathatatlan, valamint hogy a stratégiai katonai és gazdasági együttműködés az aranykorba lépett, de az orosz belbiztonsági és kémelhárítási ügynökség, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) központjában, a Lubjankában egy hírszerző egység a kínaiakat „ellenségnek” nevezte.
Az orosz titkosszolgálati egység figyelmeztetett, hogy Kína komoly fenyegetést jelent Oroszország biztonságára. Tisztjei szerint Peking megpróbál kémeket toborozni és érzékeny katonai technológiához jutni, elégedetlen orosz tudósokat is megszólítva. Úgy látják, Kína kémkedik az orosz hadsereg ukrajnai akciói után, hogy megismerje a nyugati fegyvereket és hadviselési módszereket. Attól tartanak, hogy kínai tudósok megalapozhatják az orosz területekre vonatkozó igényeket, és jelentésük szerint kínai bányavállalatok és egyetemi kutatóközpontok kémkednek az Északi-sarkvidéken.
A dokumentumon nem szerepel dátum, ami arra utalhat, hogy feltételezhetően egy tervezetről van szó, bár a lap szerint a szövegkörnyezetből úgy tűnik, hogy az 2023 végén vagy 2024 elején íródott. Az irathoz az Ares Leaks, egy kiberbűnözői csoport juttatta hozzá a lapot a származásának felfedése nélkül. A jelentést a The Times hat nyugati hírszerző ügynökséggel is megosztotta, és mindegyikük hitelesnek ítélte azt.
Nagy lehetőség nyílt a háborúval
Kína az orosz olaj legnagyobb vásárlója, és ellátja az országot alapvető számítógépes alkatrészekkel, szoftverekkel és katonai technológiával. A nyugati vállalatok helyére kínai cégek léptek Oroszországban, valamint a két ország vezetése kijelentette, több területen is együtt kívánnak működni. Az FSZB-memorandum azonban azt jelzi, hogy valójában vannak korlátok, „feszült és dinamikusan fejlődő” titkosszolgálati háborút ír le a két ország között.
A dokumentum szerint három nappal az előtt, hogy Putyin 2022-ben támadást indított Ukrajna ellen, az FSZB jóváhagyott egy új elhárítási programot »Entente-4« néven. A kódnév, amely Moszkva és Peking egyre szorosabb barátságára utalt, ellentétben állt a kezdeményezés valódi céljával: megakadályozni, hogy a kínai kémek aláássák Oroszország érdekeit
– írja a The New York Times, amely megjegyzi, hogy az időzítés nem lehetett véletlen, ugyanis Oroszország szinte az összes katonai és kémforrását Ukrajnába irányította, messze a kínai határtól, és attól tarthatott, hogy Peking ezt kihasználhatja. Az irat szerint az FSZB meg is bizonyosodott arról, hogy Kína valóban így tett.
Orosz személyeket hálózhattak be
A dokumentum alapján a kínai titkosszolgálat fokozta erőfeszítéseit, hogy orosz tisztviselőket, szakértőket, újságírókat és Moszkvában a hatalomhoz közel álló üzletembereket toborozzon. Válaszul az FSZB utasította tisztjeit, hogy szüntessék meg a „fenyegetést”, és „akadályozzák meg a fontos stratégiai információk átadását a kínaiaknak”.
A tisztek személyes találkozókat szerveztek a Kínával szoros kapcsolatban álló orosz személyekkel, és figyelmezteték őket, hogy Peking kihasználhatja a helyzetet és egyben Oroszországot.
Az FSZB elrendelte „a felhasználókról szóló információk folyamatos gyűjtését” a kínai WeChat üzenetküldő alkalmazásban, ami magában foglalta a hírszerzési célpontok telefonjainak feltörését és az adatok elemzését egy speciális szoftverrel, amely az FSZB tulajdonában áll.
Aggodalom Washingtonban
Donald Trump amerikai elnök kormányának egyes tagjai a The New York Times szerint úgy vélik, hogy az orosz államfővel való kapcsolatfelvétel lehetőséget nyújt Washingtonnak, hogy elszakítsa Moszkvát Kínától, és elkerülheti az a szövetséget, amit Marco Rubio amerikai külügyminiszter „az Egyesült Államok ellen összefogó két nukleáris hatalomnak” nevezett.
Meg kell szüntetnem az […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/06/08/oroszorszag-kina-kemkedes-elharitas-peking-ugynokok-fszb/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!