A líbiai rap a közelmúltban virágzását élte, mivel a hatóságok meglehetősen lazák voltak. Tavaly augusztusban a Khalifa Hiftar tábornok vezette keleti adminisztráció 15 év után először engedélyezte a bengázi nyári fesztivált. A bengázi születésű MC Mansour Unknown nevű rapper számára ez volt az első alkalom, hogy szülővárosában színpadra léphetett. Azóta a rendezvények egyre nagyobb közönséget vonzanak.
Január elején azonban az látszott, a virágzás megszűnőben van. Először az ország keleti, majd a nyugati hatóságai is megszorongatták a könnyűzenei műfajt. „A rapdalok terjedése, amelyek némelyike obszcén szavakat tartalmaz, sérti a líbiai muszlim társadalom erkölcsi értékeit” – áll a keleti adminisztráció közleményében – írja riportjában a Deutsche Welle.
Mostantól a rapzenészek keleten a bengázi székhelyű belügyminisztériumtól, míg a nyugati művészeknek a tripoli székhelyű kulturális minisztériumtól kell engedélyt kérniük tevékenységükre. Mindkét szerv vizsgálja, hogy a dalok tartalma buzdít-e bűntettre, szexmunkára, öngyilkosságra vagy a család vagy a társadalom elleni lázadásra. Engedély nélkül tilos koncerteket tartani.
Ugyanez a szabály vonatkozik a „színházi előadásokra, musicalekre, táncos vagy énekes produkciókra is, bárhol és bármilyen eszközzel zajlanak is le”. A keleti belügyminisztérium szerint az új szabály összhangban van az ország alkotmányával, amely kimondja, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága ott ér véget, ahol a közerkölcsöt sért, és a vallással ütközik.
A keleti hatóságok ezeket a korlátozásokat úgy állítják be, mint az iszlám társadalmi szabályokat
– mondta a csatornának Virginie Collombier, a római Luiss Guido Carli Egyetem professzora, az Erőszak és társadalmi átalakulás Líbiában című könyv társszerkesztője.
„Ezt nagyon ügyesen teszik, mivel a hatóságok gondoskodnak arról, hogy a társadalom szélesebb rétegei melléjük álljanak” – közölte, hozzátéve, hogy „ez azonban marginalizálja azokat, akik más módon szeretnék kifejezni a nézeteiket, akár a művészet vagy a zene révén.”
Rap és politika Líbiában
Azok a líbiai rapperek viszont, akik szövegeikben a rezsim által „lázadónak” minősíthető kérdéseket feszegetnek, most attól tartanak, hogy a hatóságok visszatérnek az elnyomás korábbi mintáihoz.
Moammer Kadhafi líbiai diktátor alatt, 1969 és 2011 között a rapzene hivatalosan be volt tiltva. Csak az underground kultúrában és a diaszpóra körében létezett. Kadhafi 2011-es megbuktatását megelőzően azonban az olyan rapperek, mint Youssef Ramadan Said, ismertebb nevén MC Swat, rapdalaikkal a hatalom elleni felkelésre szólították fel a fiatalokat.
2011 februárjában MC Swat kiadta a „Hadhee Thowra” („Ez a forradalom”) című számát, amelyben arra buzdította az embereket, hogy vonuljanak az utcára és lázadjanak fel a diktátor ellen. A dal a líbiai felkelés himnuszává vált, és elindította a líbiai rap aranykorát. Az akkor 23 éves énekes a CNN amerikai műsorszolgáltatónak nyilatkozva azt mondta, hogy száma azt az érzést írja le, amikor „megérint a szabadság”.
Visszatér az elnyomás
Csakhogy a felkelés a 2011 februárjától októberéig tartó első líbiai […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/02/16/libia-rap-zene-elnyomas-cenzura/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!