Újabb célzott izraeli légicsapás végzett a Hamász fegyveres szárnyának, az Ezzedín al-Kasszám Tugayoknak a vezetőjével a Gázai övezetben − erősítették meg a felek. Mohammed Odeh kedden veszítette életét Gázaváros központjában, alig néhány nappal azután, hogy elődjét egy kísértetiesen hasonló akcióban likvidálták. Az iszlám áldozati ünnep, az Íd al-Adhá előtti bevásárlási lázban égő, zsúfolt negyedet ért támadásban tucatnyian megsérültek − írja a BBC News.
Hónapokig követték a mozgását
Szemtanúk beszámolói szerint legalább öt rakéta csapódott be szinte egyszerre, különböző irányokból a Gázaváros központjában található al-Kayali lakóépület felső három emeletébe. Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) és a Sín Bét belbiztonsági szolgálat közös közleményben részletezte az akciót:
Az IDF és a Sín Bét közös műveletének részeként a terrorista Mohammed Odeh likvidálására több olyan épületet támadtunk Gázaváros szívében, amelyek rejtekhelyül szolgáltak számára, miután hónapokon át tartó hírszerzési megfigyeléssel követtük az ő és a szervezetben lévő segítői mozgását.
A hatóságok hozzátették, hogy csapást mértek egy közeli lakásra is, amely egy olyan Hamász-terroristáé volt, aki részt vett az október 7-i betörésben, és Odeh közvetlen segítői köréhez tartozott.
Szerdán a Hamász is megerősítette, hogy Odeh mellett felesége és két gyermeke is meghalt a támadásban.
Odeh hivatalosan még nem volt nyilvánosan kikiáltva az al-Kasszám Tugayok élére, de a hírszerzés szerint napokkal korábban választották meg Iz ad-Dín al-Haddad helyére, akivel szintén izraeli légicsapás végzett május elején.
Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök hivatala közleményében úgy fogalmazott: Odeh „az október 7-i mészárlás egyik tervezője volt”.
„Odeh felelős számos izraeli állampolgár és az IDF katonáinak meggyilkolásáért, elrablásáért és megsebesítéséért” − áll a kormányfői közleményben. Netanyahu később hozzátette: „Izrael továbbra is üldözni fog mindenkit, aki részt vett az október 7-i mészárlásban. Előbb vagy utóbb Izrael mindannyiukat eléri”.
Véráztatta tűzszünet és politikai patthelyzet
Bár a felek tavaly október 10-én tűzszünetet kötöttek, az erőszak szinte napi szintű Gázában. A Hamász által irányított egészségügyi minisztérium szerint a tűzszünet kezdete óta már több mint 900 ember halt meg az izraeli csapásokban. Izrael azzal védekezik, hogy joga van célba venni a Hamász tagjait, és a fegyveres szervezetet vádolja a megállapodás megszegésével, amiért az nem hajlandó leszerelni a fegyvereit.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az Egyesült Államok által vezetett béketerv végrehajtása teljesen elakadt, miután februárban háború robbant ki Izrael, az USA és Irán között. Bár a terv második fázisa szerint egy átmeneti, technokrata adminisztrációnak kellene átvennie Gáza irányítását a terület demilitarizálása mellett, a Hamász a gyakorlatban újjászervezte a rendőrségét, és igyekszik visszaállítani a hatalmát.
Erre reagálva Israel Katz izraeli védelmi miniszter szerdán leszögezte, hogy Izrael elkötelezett amellett, hogy megakadályozza a Hamász gázai kormányzását „akár polgári, akár katonai minőségben”.
Katz egyúttal egy meglehetősen vitatott lépést is kilátásba helyezett, kijelentve, hogy a Gázából való „önkéntes kivándorlási tervet a megfelelő időben és a megfelelő módon fogják […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2026/05/27/izrael-legicsapas-gaza-hamasz-mohammed-odeh-meghalt/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!