2025. április 25., péntekMa Márk napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
2025.04.25. Márk Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Időzített bomba a hírhedt szíriai börtöntábor

Hirdetés

Időzített bomba a hírhedt szíriai börtöntábor

Szíria 26 börtönében az Iszlám Állam (ISIS) mintegy 12 ezer tagját tartják fogva, több tízezer családtagjukat őrzött táborokban helyezték el. A Szíriai Demokratikus Erők (SDF) és az ország átmeneti kormánya nemrégiben megegyezett arról, hogy az előbbi alakulatait beolvasztják a reguláris haderőbe, emellett a szabadságuktól megfosztott iraki és szíriai állampolgárokat 2025 végére visszaintegrálják eredeti lakóhelyeikre.

Viszont továbbra is kérdőjel, hogy mi lesz a több ezer külföldi terrorista sorsa, akiket származási országaik vonakodnak visszafogadni. Továbbá

egyre nagyobb az aggodalom, hogy az SDF és az átmeneti kormány közötti alku nem lesz tartós, ami az ISIS-tagok tömeges szökését is előidézheti.

Hirdetés

Az SDF által működtetett börtönök nem csupán fogolytáborok, hanem a szélsőséges iszlamista ideológia burjánzásának a színhelyei is. Ennek tudatában nem zárható ki, ha az SDF és a szíriai átmeneti kormány közötti alku megbomlik, az káoszhoz vezet. Ezenfelül egyesek attól is tartanak, hogy a kormányerők nem lesznek képesek hatékonyan felügyelni a Szíriában maradó ISIS-tagokat, vagy esetleg szándékosan elnézőbbek lesznek velük.

Miért a kurdok őrzik az ISIS-foglyokat?

Az al-Hol az egyik legnagyobb tábor Szíria északkeleti részén, amelyet a Szíriai Demokratikus Erők ellenőriznek. 1991-ben, az Öböl-háború idején hozták létre a Szíriába menekült iraki családok számára.

Az Iszlám Állam bukása után annak elfogott harcosai is kurd börtönökbe és táborokba kerültek, mivel a terrorszervezet legyőzésének oroszlánrészét az SDF vállalta. Ennek gerincét pedig a kurd vezetésű Népvédelmi Egységek (YPG) alkotják, amely az Egyesült Államok és más nyugati szövetségesek támogatásával harcolt Szíria északi részén. Az SDF 2019-ben végső győzelmet aratott az ISIS felett Baghúz városánál, a terrorszervezet utolsó szíriai területén. A harcok során több ezer harcost ejtettek foglyul, akiket kurd börtönökbe zártak, míg családjaikat, köztük sok külföldi nőt és gyereket, olyan táborokba, mint az al-Hol vagy a Roj. Az SDF kényszerűen vállalta ezt a feladatot, mivel a nemzetközi közösség, különösen a harcosok származási országai, vonakodtak visszafogadni őket, továbbá tartanak a terrorcsoport újjászerveződésétől.

Romló humanitárius körülmények Szíriában

Nemzetközi jelentések szerint a tábor lakóinak helyzete kilátástalan. A rossz higiéniai körülményeket a vízhez való korlátozott hozzáférésük súlyosbítja, emellett a sokszor zord időjárási körülményekkel szemben nem túl ellenálló sátrakban élnek.

A tábor lakói úgy jellemzik magukat, mint akik „két tűz közé szorultak”: egyrészt állandó fenyegetésben élnek a fegyveres csoportok által elkövetett erőszakos cselekmények miatt, másrészt pedig a szigorú biztonsági intézkedések nehezítik életüket.

Továbbá világszerte visszhangot váltott ki, amikor Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy szünetelteti a külföldre szánt amerikai segélyeket. A bizonytalan helyzetben lévő országok között van Szíria is, ahol a hatóságok nehéz harcot vívnak a táborok és börtönök fenntartásáért. A segélyek csökkentése szűkíti a kurd hatóságok lehetőségeit, akadályozza az élelmiszerellátást és az őrök fizetését, ami hatással lehet a létesítmények biztonságának szavatolására is.

A szörnyű körülmények közepette az al-Hol tábor vezetése továbbra is a nemzetközi támogatás helyreállítását sürgeti, azzal érvelve, hogy a humanitárius segítségnyújtás elengedhetetlen a válság súlyosbodásának megakadályozásához. Véleményük szerint a támogatás elmaradása messzemenő következményekkel jár a helyi közösségre és a szélsőségesek visszaszorítására irányuló globális erőfeszítésekre nézve. Az ISIS-hez kötődő nők és gyermekek ezreinek otthont adó tábor ketyegő időzített bombát jelent, ha helyzetüket nem kezelik megfelelően.

Irak elkezdte hazaszállítani állampolgárait al-Holból

Nemrégiben a bagdadi kormány közbenjárásával 161 iraki család (607 ember) hagyta el a tábort. A […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/03/30/sziria-kurd-iszlam-allam-fogoly-tabor-szelsoseges-borton-al-hol/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Az Európai Unió szigorít: sok ország esetében megszűnhet a vízummentesség

A lehetőséget az Európai Bizottság már tavalyelőtt felvetette, a 27 tagállamot tömörítő Európai Tanács tavaly …