2025. január 14., keddMa Bódog napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.01.14. Bódog Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Ide menekültek a világ legvéreskezűbb diktátorai

Hirdetés

Ide menekültek a világ legvéreskezűbb diktátorai

Bassár al-Aszad bukott szíriai elnök egyike a 2011-es arab tavasz óta a hatalomból kiszorított autokratikus vezetőknek. Egyiptomban, Líbiában, Tunéziában és Jemenben a hatalomhoz ragaszkodó társait különböző módon megbuktatták, bebörtönözték, megölték vagy száműzték.

Azon diktátorok közül, akik elmenekültek országukból, egyesek fényűző életet éltek a száműzetésben. Ferdinand Marcos Fülöp-szigeteki vezetőt 1986-ban buktatták meg. Ezt követően egy Honolulu melletti magánvillában élte le utolsó éveit. Mások azonban a megbuktatásuk után nem éltek ilyen jól, és büntetőjogi vádakkal kellett szembenézniük – írja a The Washington Post

Zine el-Abidin Ben Ali, Tunézia volt elnöke

Ben Ali, Tunézia korábbi erős embere 2011 januárjában, egy hónappal az arab tavaszhoz kapcsolódó tüntetések kezdete után családjával együtt Szaúd-Arábiába menekült. Bőröndöket és táskákat tömtek tele amerikai dollárral és aranyrudakkal. Magánrepülőgépeken és jachtokon Franciaországba, Olaszországba és a Perzsa-öbölbe menekültek.

Hirdetés

Ben Alit távollétében 35 év börtönbüntetésre ítélték gazdasági bűncselekmények miatt. Egy 2016-os nyilatkozatában elismerte, hogy rendszere „hibákat, visszaéléseket és jogsértéseket” követett el. A tunéziai állam eladta villáját és több száz más ingatlanát, vállalkozását, autóit, motorkerékpárjait és jachtját. Azonban azok a milliárdok nem lettek meg, amiket vélhetően évtizedeken át offshore bankszámlákra utalt. Ben Ali 2019 szeptemberében halt meg a szaúd-arábiai Dzsiddában.

Zine el-Abidin Ben Ali az elnöki palotában 1988. szeptember 6-án a tunéziai Karthágóban

Zine el-Abidin Ben Ali az elnöki palotában 1988. szeptember 6-án a tunéziai Karthágóban

Fotó: Francois LOCHON / Getty Images Hungary

Idi Amin, Uganda „élethosszan tartó elnöke”

Idi Amin, Uganda zsarnoka szintén a Közel-Keleten talált menedéket, miután 1979-ben megdöntötték a hatalmát. Először Líbiába menekült négy feleségével, 30 szeretőjével és mintegy 20 gyermekével együtt. Itt Moammer Kadafi fogadta be, akinek uralma egészen addig tartott, amíg 2011-ben, az arab tavasz alatt meg nem ölték.

Amin később Szaúd-Arábiában élt jelentéktelen, középosztálybeli életet 2003-ban bekövetkezett haláláig. Soha nem érzett lelkiismeret-furdalást a több mint 200 ezer ugandai miatt, akiket rémuralma alatt kínoztak meg vagy végeztek ki.

Hissen Habre, Csád

Hissen Habre volt csádi diktátor évtizedekig Szenegálban élt fényűző életet. Egy második nőt is feleségül vett, és két villát tartott fenn két családja számára. Barátokat is szerzett a száműzetésben. Néhányan közülük azt mondták az Associated Pressnek, hogy az általuk megismert emberben nehéz volt felismerni azt a brutális diktátort, akiről a hírekben hallottak. Voltak azonban pillanatok, amikor agresszív oldala is megmutatkozott – például amikor komoly kofliktusba keveredett egy szomszédjával, méghozzá a szemetes használata miatt.

Miután 1982-ben puccsal hatalomra került, Habre kormánya kínzásokat és politikai gyilkosságokat hajtott végre. Rendszere egész börtönhálózatot működtetett, ahol 40 ezer ember halt meg. Az 1990-ben leváltott Habre, akit néha „Afrika Pinochetjének” is neveznek, állítólag 11 millió dollárral távozott Csádból – de a felelősségre vonást nem úszta meg. 2016-ban emberiesség elleni bűncselekményekért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. 2021-ben halt meg koronavírusban. 

Hissen Habre sajtótájékoztatót tart a csádi N’Djamenában 1983. augusztus 17-én

Hissen Habre sajtótájékoztatót tart a csádi N’Djamenában 1983. augusztus 17-én

Fotó: Pierre PERRIN / Getty Images Hungary

Jean-Claude Duvalier, Haiti

Amikor Jean-Claude Duvalier haiti diktátor 1986-ban elmenekült – miután 15 évig volt hatalmon, amely hatalmat kínzások és gyilkosságok jellemeztek –, Franciaországba repült egy teherautónyi Louis Vuitton-bőrönddel. Neki svájci bankokban voltak dollármilliói. Az volt a szándéka, hogy csak átutazik az országon. Miután azonban több állam sem fogadta be, egy Párizs melletti kastélyban telepedett le, a francia Riviérán, ahol luxusautókkal száguldozott. Ő és családja mértéktelenül költekezett – többek között több tízezer dollárt költött Givenchy ruhákra – írta a The Guardian 2011-ben.

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/12/16/bassar-el-aszad-sziria-arab-tavasz-diktatorok-menedekjog-idi-amin-menedek/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Figyelmeztetést küldött Donald Trumpnak Észak-Korea

Észak-Korea rövid hatótávolságú ballisztikus rakétákat lőtt ki, melyeknek indítását Ivaja Takesi japán külügyminiszter dél-koreai látogatására időzítették. …