A gazdag oroszok megjelenése néhány helyen nagy bevételt generált a fogadó államnak, ugyanakkor komoly politikai vitákat is gerjesztett, például az Európai Unión belül. Nézzük akkor a gazdag oroszok néhány közkedvelt célpontját.
Ciprus
A szigetországot már egy ideje a mediterrán Moszkvának is nevezik, köszönhetően a rettentően sok orosznak, illetve ingatlanbefektetéseiknek. Néhány éve, amikor az al-Jazeera tényfeltáró riportot közölt az ún. Ciprusi dokumentumokról, kiderült, hogy oroszok ezrei vásároltak arany útleveleket, vagyis fizettek több mint kétmillió dollárt, hogy megszerezzék a ciprusi állampolgárságot, útlevelet és ezzel együtt a vízummentes bejutást az Európai Unió területére.
Kiderült, hogy az orosz állami hátterű bank, a VTB legfelső vezetői közül hárman is megkapták az állampolgárságot – véletlenül ugyanazon a napon – 2018-ban. A bökkenő csak annyi, hogy a Krím félsziget 2014-es elcsatolása utáni amerikai és uniós szankciók keményen érintették a bankot és annak felső vezetését is, ám közülük hárman biztosan kijátszották ezeket a tiltásokat, méghozzá a megengedő ciprusi szabályok segítségével.

Az oknyomozó anyagok után vizsgálat indult Brüsszelben, amelynek eredményeként az akkori igazságügyi biztos felszólította a ciprusi vezetést, hagyjon fel ezzel az álságos tevékenységgel, és azonnal fejezze be az uniós állampolgárság értékesítését. Addigra azonban annyi orosz érkezett Ciprusra, és vásárolt fel töméntelen mennyiségű ingatlant, hogy például a szigetország második legnagyobb városát – Limasszolt – simán átkeresztelték Limassolgradra.
Ma már a kellemes ciprusi strandok sem olyan könnyen elérhetők a pénzes oroszok számára, mert hasonlóan a többi EU-tagállamhoz, Ciprus sem fogadja az Oroszországból érkező kereskedelmi járatokat, sőt felemelte a vízum árát 80 euróra. Ebből egyébként az elmúlt másfél évben állítólag 600 millió eurós bevételre tettek szert. Viszont a rafinált orosz turisták egy rövid jereváni vagy éppen isztambuli megállóval és átszállással máris Afrodité szigetén találhatják magukat.
Törökország
A törökök a háború kezdete óta kettős politikát folytatnak. Mint NATO-tagállam egyfelől támogatják Kijevet, azonban nem lévén EU-tagok az Oroszország elleni szankciókat nem vezették be. Egyre inkább nyernek azzal is, hogy egyre több orosz szeretné biztonságban tudni megtakarításait, ezért jellemzően folyik külföldi deviza a török bankokba. A turizmus pedig virágzik, hiszen Törökországra nem vonatkoznak az uniós tiltások, így nyakra-főre kínálják a török tengerparti utakat az oroszoknak, 130 euróért akár Bodrumba vagy Antalyába is el lehet repülni Oroszországból.

2023 első félévében a török turizmus bevételei negyedével nőttek az előző év azonos időszakához képest, és elérték a 21,7 milliárd dollárt. Ankarai statisztikai becslések szerint az országba látogató orosz turisták száma idén elérheti a hétmilliót. Közülük már mintegy 145 ezren úgy döntöttek, hogy tartózkodási engedélyért folyamodnak és maradnak, elkerülve az orosz belpolitikai bizonytalanságot vagy éppen a kötelező sorozást. Ez egyébként nemcsak az oroszokra igaz, hanem az ukránokra is. A számuk elsősorban olyan kedvelt üdülőhelyeken magas, mint Antalya, ahol bizony gyakoriak az utcai szóváltások is a népcsoport tagjai között.
Georgia (az egykori Grúzia)
A volt Grúzia már a szovjet […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!