Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke az ATV Egyenes Beszéd című műsorában hétfő este elmondta, Parajdon a helyzet stabilizálódott, és nincs közvetlen veszély a bánya teljes mennyezetének beszakadására.
Ahogy telik az idő és apróbb darabok hullnak be a bánya tetejéről, annál biztosabb az, hogy egyszerre nem fog a teljes mennyezet beszakadni. Akkor lenne igazán nagy tragédia, vagy nagy veszély, amennyiben egybe szakadt volna be a bányának a teteje
– nyilatkozta.
A megyei vezető arról is beszámolt, hogy a katasztrófa következtében 45 házból kellett kitelepíteni a lakosokat, családokat. Akik tudtak, rokonokhoz mentek, akiknek erre nem volt lehetőségük, azokat az önkormányzat szállásolta el önkormányzati ingatlanokban, a többieket pedig helyi panziók és szállásadók fogadták be. A lezárt terület a település mindössze fél százalékát jelenti, így a turisták biztonságban vannak.
Bíró Barna Botond elmondta, hogy a szakemberek vizsgálják, hogyan lehet elterelni annak a pataknak a medrét, amely a sóbányába tört. A bánya jelenleg 7 millió köbméter vízzel van tele, amelynek teljes kiszivattyúzása szinte lehetetlen, sőt biztonsági szempontból nem is célszerű. A patak nyáron szinte kiszárad, de tavasszal 50-60 köbméter per szekundum hozamot termel az esőzések miatt.
Emberi mulasztás történhetett
A műsorvezető felvetésére, miszerint a tragédia hátterében emberi mulasztás is állhat, Bíró Barna Botond közölte, mind az országos vízügyi szervezet, mind az országos sóvállalat hatáskörébe tartozott volna a probléma megoldása. „Ezt a helyiek is pont így érzik, hogy az emberi mulasztás jócskán benne van a természet okozta katasztrófa mellett” – mondta. A helyzet nem újkeletű: a helyiek szerint évek óta előfordul hasonló probléma május környékén. A miniszterelnöki vizsgálóbizottság fogja megállapítani, hogy kinek a felelőssége volt.
A hétfő délutáni híradások szerint a román kormány rendkívüli ülést tartott, és 300 millió lejt (24 milliárd forintot) különített el a katasztrófa következményeinek kezelésére. Hargita Megye Tanácsának elnöke közölte, ebből 200 millió lej az országos sóvállalathoz kerül a sürgősségi beavatkozásra és a bánya esetleges újraindítására, 100 millió lej pedig állami gyorssegélyként a helyi turisztikai vállalkozóknak jár, akiket súlyosan érint a sóbánya kiesése.
Bíró Barna Botond szerint a legnagyobb segítség most az lenne, ha továbbra is érkeznének turisták Parajdra, mivel a sóbányán kívül sok más látnivaló és szolgáltatás várja a látogatókat. A magyar kormány az Ökumenikus Segélyszervezeten keresztül, és más karitatív szervezetek is segítséget nyújtanak a térségnek.
Arra biztatjuk az embereket, hogy […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!