A nemzetközi vizek biológiai sokféleségének megőrzését célzó egyezmény végleges szövege márciusban készült el, és az ENSZ júniusban fogadta el hivatalosan. Az egyezménynek kulcsfontosságú szerepet szánnak a Föld szárazföldi és tengeri területe 30 százalékának 2030-ig történő megvédelmezésében („30-30”).
Az aláírók között van:
- Egyesült Államok,
- Ausztrália,
- Nagy-Britannia,
- Franciaország,
- Németország,
- Chile,
- Kína,
- Costa Rica,
- Mexikó,
- Norvégia,
- a Fidzsi-szigetek, valamint
- az Európai Unió.
A nemzetközi vizek ott kezdődnek, ahol véget ér az Egyes Államok exkluzív gazdasági övezete, legfeljebb 370 kilométerre a partoktól, amelyekre egyetlen országnak sincs joghatósága. Bár ez a terület a Föld felszínének közel a felét és az óceánokénak több mint a 60 százalékát teszi ki, sokáig figyelmen kívül hagyták a környezetvédelemért folyó harcban.
Az egyezmény életbelépéséhez arra is szükség van, hogy az aláíró országok parlamentje ratifikálja az okmányt. Az egyezmény a 60. ratifikálás után 120 nappal lép életbe.
„Hihetetlen, hogy itt vagyok, és ennyi reményt és eltökéltséget látok, hogy megváltoztassuk az óceánnal kapcsolatos elképzeléseinket, hogy a mindenki által használt nagy szemetesből egy olyan hellyé változtassuk, amelyet védelmezünk és tisztelünk” − mondta Sigourney Weaver amerikai színésznő az első aláíró országok találkozójának a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2023/09/22/ensz-europai-unio-kornyezetvedelem-vizvedelem/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!