Az ukrán és az orosz delegációk tagjai összességében harmadjára, idén már második alkalommal találkoztak Isztambulban, hogy megvitassák egymással a tűzszünet lehetőségét. Az első találkozóhoz hasonlóan a második egyeztetés sem vezetett komolyabb eredményre. Május 16-án az 1000 az 1000-ért fogolycserében állapodtak meg a felek – ami azóta teljesült is –, a hétfői isztambuli találkozó szintén egy fogolycserealkut eredményezett.
Míg a májusi találkozót követően az oroszok növelték a katonai offenzíva intenzitását, hogy kedvezőbb pozíciót érhessenek el a tárgyalóasztalnál, a hétfői tűzszüneti tárgyalást megelőző hétvégén Ukrajna indított egy olyan dróntámadást orosz légibázisok ellen, amilyenre korábban még nem volt példa. Elemzők és katonai szakértők szerint az ukrán hadsereg időzítése nem volt véletlen, gyakorlatilag előrevetítve a hétfői tárgyalás sikertelenségét. Az előrejelzések be is jöttek, a két fél találkozója mindössze egy óráig tartott.
Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter a találkozó után megerősítette az újabb csereprogramot, amelynek keretében a súlyosan sérültekre és a fiatalokra koncentrálnak majd a felek. Az ukrán delegációt vezető miniszter még ugyanerre a hónapra javasolta a következő tárgyalási fordulót, azonban elárulta, hogy szerinte csak egyetlen út létezik a két fél álláspontjainak közeledéséhez.
Csak Volodimir Zelenszkij ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozója oldhatja meg a számos vitás kérdést
– fogalmazott határozottan Umerov a Reuters információi szerint.
Michael Clarke biztonsági és védelmi elemző egyetértett az ukrán védelmi miniszter azon kijelentésével, hogy a tárgyalások metodikája nem nagyon fog változni, véleménye szerint azonban az Egyesült Államok jelentősebb beavatkozása is elégséges lehetne. Clarke szerint az oroszok által átadott békememorandum (az eddigi követeléseiken nem változtattak semmit) egyértelműen azt mutatja, hogy Moszkva nem gondolja komolyan a tűzszünetet. „Ha tárgyalni akartak volna valamiről, akkor adtak volna az ukránoknak egy esélyt, hogy tanulmányozzák és átgondolják” – reagált arra, hogy az oroszok csak a tárgyalás napján adták át az ukrán félnek a javaslataikat, miközben Ukrajna ugyanezt egy héttel hamarabb megtette. A védelmi elemző kitért Umerov azon felvetésére is, hogy a sikeresebb tárgyalások érdekében a háborúban álló országok vezetőinek kellene találkoznia.
Putyin közvetlen találkozót akar Trumppal, de nem Zelenszkijjel
– jelentette ki Clarke a Sky Newsnak. Hozzátette, szerinte Moszkvában szándékosan lassítják a tárgyalási folyamatokat, és nem szeretnének találkozót Vlagyimir Putyin és Volodimir Zelenszkij között.
Az elnöki csúcstalálkozóval kapcsolatban Recep Tayyip Erdogan úgy fogalmazott, hogy a hétfői tárgyalást követően Törökország lépéseket tesz annak létrejöttéért. A török elnök azonban nem egy Putyin–Zelenszkij-, hanem a Trump–Putyin–Zelenszkij-találkozót szeretné összehozni. Erdogan a tárgyalásokat egyébként nagyszerűnek nevezte.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!