A kormányzó Georgiai Álom – Demokratikus Georgia párt 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az Európai Unióval – jelentette be Irakli Kobahidze georgiai kormányfő csütörtöki sajtótájékoztatóján.
„Ma arról döntöttünk, hogy 2028-ig nem vesszük napirendre az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését. Emellett 2028-ig nem fogadunk el semmilyen támogatást az Európai Uniótól” – közölte a georgiai miniszterelnök, akinek a kormánya megkapta a parlamenti jóváhagyást következő négyéves programjához.
Kobahidze kijelentette: meg kell mutatni a európai uniós bürokratáknak, hogy hazájával „nem a zsarolás és sértések, hanem a tisztelet” nyelvén kell beszélni. Mint mondta, az EU ártott az ország tekintélyének, mert manipulációra használta fel a csatlakozási tárgyalások megnyitásának kérdését. A tbiliszi kormány döntése ezt a kárt enyhíti – tette hozzá.
A kormányfő kijelentette: a georgiai nép büszke, önérzetes és gazdag történelemmel rendelkezik, ezért számára „teljesen elfogadhatatlan alamizsnaként tekinteni az európai uniós integrációra”. Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a georgiai nép kultúrájával és lehetőségeivel gazdagítaná az Európai Uniót, amint ez fordítva is igaz.
Georgia 2023 decemberében tagjelölti státuszba került, az EU azonban az ország mostani vezetését Nyugat-ellenes politikával vádolja, és befagyasztotta ezt a folyamatot.
Így választottak Georgiában
Georgiában a parlament csütörtökön bizalmat szavazott az Irakli Kobahidze ügyvezető miniszterelnök vezette kormánynak, illetve jóváhagyták a következő négy évre szóló programját. Az ülést – amelyen az ellenzék nem volt jelen – a parlament honlapján élőben közvetítették.
A szavazásnál a 150 tagú parlament jelen lévő képviselői közül 84-en támogatták az indítványt. Ellenszavazat nem volt.
Az ülésen csupán a kormányzó Georgiai Álom-Demokratikus Georgia párt képviselői vettek részt. Az ellenzék vitatja a parlamenti választások eredményét, és nem vesz részt az üléseken.
Korábban Kobahidze három új miniszterjelöltet mutatott be. A külügyminiszteri posztot Maka Bocsorisvili tölti be, aki a tisztségben Ilia Darcsiasvilit váltja. Az előző parlamentben az európai integrációval foglalkozó parlamenti bizottságot vezette. Az igazságügyi tárca élére Anri Ohanasvili került, aki a parlament jogi bizottságát vezette. A környezetvédelmi és mezőgazdasági minisztérium élére David Szongulasvili került, aki korábban a törvényhozás gazdasági bizottságának élén állt.
A csütörtöki ülésen Irakli Kobahidze kormányfő kijelentette: egyik „fő feladatunk a területi integritás békés úton történő helyreállítása. Természetesen ennek a célnak az elérése a globális tendenciáktól, a térségben zajló folyamatoktól függ. Nagyon reméljük, hogy (…) ez a feladat teljes mértékben teljesülni fog”.
Az Európai Parlament nem ismeri el a georgiai választások eredményét
Az Európai Parlament csütörtökön állásfoglalást fogadott el, amelyben megállapította, hogy az európai uniós tagjelölt Georgiában október 26-án tartott parlamenti választások nem voltak sem szabadok, sem tisztességesek, és az ország “folyamatos demokratikus visszalépéséhez” járultak hozzá.
Az állásfoglalásban a kormányzó Georgiai Álom pártot tették felelőssé a tisztességtelen választások miatt, és a szöveget megszavazó képviselők elítélték a „számos és súlyos” választási jogsértést, köztük a választók megfélemlítését, a szavazatok manipulálását, a választási megfigyelők és a média befolyásolását, illetve az elektronikus szavazógépek manipulációját.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!