A gázai övezet 1967-es meghódításával Izrael 1994-ig tartotta megszállva az övezetet, majd az oslói béketárgyalások mámoros napjaiban a legtöbb ügy hivatalos ellenőrzését átadta az újonnan létrehozott Palesztin Hatóságnak (bár 2005-ig huszonegy települést tartott még fenn ott). 2006-ban a Hamász megnyerte a palesztin területeken a parlamenti választásokat, 2007-ben pedig erőszakkal kiszorította riválisait a Gázai övezetből. Ezután a Hamász kormányozta Gázát, bár számos izraeli korlátozás mellett, amíg Izrael a 2023. október 7-i támadásokra válaszul el nem távolította.
A kormányzás problémáit még akkor is nehéz lenne megoldani, ha Izrael, a Hamász és az Egyesült Államok egyetértene abban, hogy milyen legyen Gáza jövője, de mindegyiküknek más elképzelése van. A Hamász természetesen túl akar élni, vissza akarja szerezni a hatalmát Gázában, és idővel háttérbe szorítani a Palesztin Hatóságot, hogy uralja a palesztin nemzeti mozgalmat.
Izrael olyan kormányt akar Gázában, amely nem kötődik a Hamászhoz, de közben szkeptikus is a többi létező palesztin szervezettel szemben, amelyek átvehetnék a hatalmat. Izrael azzal vádolja a Palesztin Hatóságot, amely Ciszjordánia nagy részét ellenőrzi, és hosszú ideje együttműködik Izraellel a Hamász elnyomása érdekében, hogy fenntartja a szélsőségekkel szembeni toleráns hozzáállást, amely hallgatólagosan bátorítja a terrortámadásokat. Az Egyesült Államok reméli, hogy a Palesztin Hatóság fogja irányítani Gázát, és végül hitelesebb partnerré válik a régóta keresett kétállami megoldásról szóló tárgyalásokon – írja a Foreign Affairs hasábjain megjelent elemzésében Daniel Byman a Georgetown Egyetem biztonsági tanulmányok programjának professzora és a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának hadviselés, irreguláris fenyegetések és terrorizmus programjának vezető munkatársa.
Gáza jövőjének rendezésére számos lehetőség áll fenn – de egyik sem jó. Némelyik túl erősnek hagyja meg a Hamászt; mások a terület költséges megszállását igénylik Izrael vagy külföldi hatalmak részéről. A rossz lehetőségek közül a legjobb az lenne, ha a Palesztin Hatóság irányítaná Gázát, de mivel mind a Hamász, mind Izrael ellenzi a Palesztin Hatóság pozíciójának bármilyen növelését, ez a lehetőség kevéssé tűnik valószínűnek. Az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek növelniük kellene a Palesztin Hatóság által vezetett kormány esélyeit azáltal, hogy egyfelől keményebb nyomást gyakorolnak Izraelre, ennek a lehetőségnek az elfogadása érdekében, másfelől viszont növelik a Palesztin Hatóság biztonsági és adminisztratív kapacitását, és követelik, hogy a Palesztin Hatóság jelenlegi vezetése mondjon le. Ezzel az Egyesült Államok talán elkerülheti a legrosszabb forgatókönyvet.
Bukott állammá válhat Gáza
A legvalószínűbb forgatókönyv viszont Gáza számára sajnos az, hogy bukott állammá válik, amelyben a Hamász fenntartja a hatalmat, és az izraeli hadsereg rendszeresen megszállja a területet, hogy elnyomja a terrorcsoportot. Egy ilyen eshetőség szerint a palesztinok továbbra is szenvednének, de a nemzetközi felháborodás csökkenne, mivel az emberek világszerte érzéketlenné válnának az erőszakkal szemben. Washingtonnak fel kell készülnie egy olyan Gázára, amelyet állandóan erőszak és éhínség sújt – miközben mindent megtesz, amit csak tud, hogy megakadályozza ezt a végkifejletet.
A Gázai övezet egyik lehetséges jövője az, hogy Izrael teljesen visszafoglalja a területet. Izrael jelentős katonai jelenléttel rendelkezik ott, de nem igazán irányítja az övezetet a mindennapokban – sőt, senki sem irányítja. Különböző nemzetközi jótékonysági szervezetek, mint például az UNICEF és az Orvosok Határok Nélkül, nyújtanak bizonyos szolgáltatásokat, de a folyamatos harcok, a Gázába irányuló árukra vonatkozó izraeli korlátozások és a terület egészségügyi infrastruktúrájának pusztulása akadályozza őket. Ha Izrael hivatalosan újra elfoglalná Gázát, akkor az ő feladata lenne a törvényesség és a rend biztosítása, az olyan szolgáltatások működtetése, mint a szennyvízelvezetés és az oktatás, összességében a kormányzati feladatok elvégzése.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/08/09/gazai-ovezet-izrael-rendezes-hamasz-kormanyzat/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!