A katolikus egyház vezetője az utóbbi években többször is érintette már lemondásának kérdését. Voltak álhírek erről, de voltak komolyan vehetők is. 2022-ben elárulta, hogy az őt megelőző pápákhoz hasonlóan ő is írt egy levelet, amelyben felajánlotta lemondását arra az esetre, ha cselekvőképtelenné válna. Azt azonban továbbra sem tudni, hogy Ferenc milyen kritériumokat támasztott – vagyis ennek a cselekvőképtelenségnek milyen mértékben kell érvényesülnie.
A Vatikán minden nap rövid sajtóközlemény formájában tudatja a külvilággal, hogy milyen állapotban van Ferenc pápa. Azonban sokan kételkednek abban, hogy a 88 éves egyházfő állapotával kapcsolatban a katolikus egyház mindent megosztana a hívekkel.
A pápa nyilvános megszólalásaiból úgy tűnik, hogy semmilyen körülmények között sem szeretne lemondani. Egy, a kongói jezsuita szerzeteseknek tartott beszédében például határozottan állást foglalt amellett, hogy a pápaság egy életre szóló szolgálat kell hogy legyen, és „nem látja okát, hogy ne az legyen”.
A környezete nyomást gyakorolhat rá
A kételkedők most leginkább a pápa önéletrajzában kutatnak nyomok után, amelyek arra utalhatnak, hogy az argentin egyházfő mégis csak hajlandó lenne lemondani tisztségéről. Ami érdekes, hogy hasonló véleményen van a pápa életrajzi könyvének szerzője, Austen Ivereigh is, aki természetesen közelről ismeri Róma betegeskedő püspökét. Az író a New York Timesnak óvatosan fogalmazott.
Hangsúlyozta: „fogalmam sincs, hogy mint tenne Ferenc pápa”, azonban úgy véli, hogy ha az egyház érdekében állna a lemondása, akkor megtenné. „Ahogy ismerem, nem szeretné, hogy mindenki a betegségére, és ne a pápaságra fókuszáljon” – mondta a szerző, aki a „Sebesült pásztor: Ferenc pápa küzdelme a katolikus egyház megtérítéséért című életrajzi könyv szerzője- Ebben bemutatja, hogy az első latin-amerikai pápa hogyan próbálta az egyházat a modern embereket értő és befogadó szervezetté alakítani.
Egy olasz lap szerint a pápa körül most beindult egy olyan folyamat, mint tavaly nyáron a korábbi demokrata elnök, Joe Biden körül. Vagyis a hozzá közel állók próbálják győzködni arról, hogy mondjon le a politikai szerepvállalásról, és vonuljon végre nyugdíjba, az egyház (Biden esetében a Demokrata Párt) érdekében. Az olasz sajtóval kapcsolatban azonban érdemes megemlíteni, hogy hajlamos légből kapott történeteket legyártani, és könnyen felül álhíreknek. Például két hete – amikor a pápa kórházba került – az olasz lapok főszerkesztői összevissza telefonálgattak egymásnak, hogy megerősítsék azt a valahogyan szárnyra kapó kacsát, hogy Ferenc pápa meghalt.
Egy rejtélyes találkozó
Azonban tény, hogy a múlt héten két magas rangú vatikáni tisztviselő titokban meglátogatta Ferenc pápát a kórházban. A Vatikán először azt közölte, hogy nincs információja a találkozóról, azonban később mégis megerősítette azt. Az Apostoli Szentszék tájékoztatása szerint a két püspök a pápa aláírását kérte, hogy az új szentek jóváhagyásának folyamata haladhasson. A két tisztviselő valószínűleg a konzisztórium nevű bíborosi találkozót készíti elő.
A konzisztórium akkor ül össze, amikor a pápa valamilyen alkalomból – például a szentté avatások megvitatására – összehívja a Bíborosi Kollégiumot. Ami érdekes, hogy Ferenc elődje, XVI. […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!