A mentális problémákkal küzdő ukránok aránya óriási, és egyre csak nő: 2023 óta megduplázódott a mentális egészségügyi problémákra panaszkodó betegek száma – írja a BBC.
Marija Ivascsenko férje, Pavlo éppen azon a napon jelentkezett önkéntesnek, amikor Oroszország 2022-ben megszállta Ukrajnát. A férfi hat hónappal később meghalt, amikor az ukrán erők ellentámadásba lendültek Herszon térségében, így Marija egyike lett annak a több százezer ukránnak, aki elvesztette szeretteit a háborúban.
Hogy megbirkózzon a gyászával, Marija az „Élve. Igaz szerelmi történetek” nevű önkéntes csoport által szervezett terápiás órákra jár.
A foglalkozásokon az elesett harcosok özvegyei és édesanyái fejezik ki érzéseiket, és festéssel keresnek vigaszt, lezárást. A festményeiket aztán szerelmük írásos történeteivel kísérik.
Marija szerint a festészet segít feldolgozni azokat az emlékeket és pillanatokat, amelyeket az emberek félnek újra átélni. „Teljes a bizalom. Senki sem ítélkezik feletted, akár nevetsz, akár sírsz” – számolt be élményeiről.
„Feltétel nélkül megértenek téged. Semmit sem kell megmagyarázni. Nem véletlenül az a neve, hogy »Élve«. Visszatértünk az életbe. Ez a projekt sokunkat kihúzott a szakadékból” – tette hozzá a gyászoló nő.
Az „Élve” alapítója, Olena Szokalszka szerint eddig több mint 250 nő kapcsolódott be a projektjébe, és körülbelül háromezres várólista van jelenleg. Olena elmondása szerint a festmények általában olyan jeleneteket ábrázolnak, amelyek a nőket a szeretteikkel együtt töltött időkre vagy álmaikra emlékeztetik. Néhányan saját magukat vagy a férjüket festik meg – tette hozzá.
Nagyon gyakran angyalokat festenek, családjukat vagy gyermekeiket angyalként ábrázolják. Ezek a festmények az eddigi életük végét és egy új élet kezdetét jelzik
– osztotta meg a BBC-vel.
A háború lelki gyötrelmei
A gyász traumáján kívül a háború veszélye és bizonytalansága ukránok millióit érintette. Anna Sztativka ukrán pszichoterapeuta elmagyarázta, hogy amikor háborúk kezdődnek, az emberek elveszítik a biztonságot és a stabilitást – az alapvető emberi szükségleteket.
„Amikor ez a két alapvető erőforrás nagyon hirtelen eltűnik, az nagy stresszt okoz” – mondta. Olyan helyzetekben, amikor a háború tartósan fennáll, ez krónikussá is válhat, olyan tünetekkel, mint a szorongás, a depresszió, az apátia, az álmatlanság, a koncentráció hiánya és a memóriazavarok.
„Nem lehet sokáig ebben a hiperkészültségi állapotban maradni” – mondta Sztativka, hozzátéve, hogy ennek következményei vannak az emberek mentális és fizikai egészségére. „Tehát általában ez történik az ukrán társadalommal” – állapította meg.
A válság mértéke
A kutatások és statisztikák azt mutatják, hogy a mentális problémákkal küzdő ukránok aránya óriási, és egyre csak nő. Az ukrán egészségügyi minisztérium szerint 2023 óta megduplázódott a mentális egészségügyi problémákra panaszkodó betegek száma, a piackutatási adatok pedig azt mutatják, hogy az antidepresszánsok eladása 2021 óta csaknem 50 százalékkal ugrott meg.
A The Lancet című orvosi folyóiratban megjelent tanulmány szerint az ukránok 54 százaléka szenved poszttraumás […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!