Karosi. Így nevezik Japánban a túlórázásból eredő haláleseteket. A távol-keleti országban évtizedek óta rendkívüli problémát okoz a munkavállalók túlhajszoltsága és a kiégettség. A rengeteg túlórára sokak testi és lelki egészsége megy rá. Nemcsak a szív- és érrendszeri halálesetek száma magas Japánban – bár elmarad a még magasabb magyar adatoktól –, hanem az öngyilkosságoké is. Ezek jelentős része a túlórához köthető, emiatt lett külön szava a japánoknak a tragikus jelenségre.
Az országban dolgozó irodisták – főleg a pénzügyi és telekommunikációs szektorban állást vállalók – esetében szinte átlagosnak mondható a 9 órától 21 óráig tartó munkanap, azaz a 12 órás műszakok, de ezt a legtöbb esetben még minimum egy vagy két túlórával is meg kell fejelni, hogy a vezetőség is elégedett legyen.
Széttépett felmondólevél
Ennek oka nemcsak a munkahely elvesztésének félelme – Japánban kifejezetten alacsony a munkanélküliségi ráta, 3 százalék alatti, így bőven lenne lehetőség elhelyezkedni máshol –, hanem az országban kialakult tradíciók és hierarchia is. Sokan egész egyszerűen nem mernek ellenszegülni a főnökeiknek, akik pedig úgy érzik, bármit megtehetnek a beosztottjaikkal. Ha például valaki fel szeretne mondani, akkor a dolgozót ellehetetlenítik, egyszerűen megtiltják neki a felmondást, de a CNN-nek nyilatkozó alkalmazottak között volt olyan, aki elmondta,
főnöke egyszerűen összetépte a felmondólevelét és visszaparancsolta az asztalához dolgozni.
Pedig rengeteg fiatal japán fejében megfordul a munkahelyváltás gondolata, éppen az idősebb, vaskalapos főnökök miatt. Az állandó stressz egészségügyi problémák sorát okozza náluk. Az ő felfogásukban már nem vonzó a korábban bevett munkamorál, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!