Mohamed bin Szalmán visszautasította az Egyesült Államokból érkező, a szaúdi–izraeli viszony rendezéséről szóló pozitív üzenetet, amely az USA külügyminiszteréhez köthető. Antony Blinken ugyanis ebben a hónapban kijelentette, a normalizálás még azelőtt lehetséges, hogy Joe Biden elnök januárban távozik hivatalából.
A trónörökös hangsúlyozta, hogy
a Királyság nem hagyja abba erőfeszítéseit egy független palesztin állam létrehozása érdekében, amelynek fővárosa Kelet-Jeruzsálem lesz, és megerősíti, hogy enélkül nem létesít diplomáciai kapcsolatokat Izraellel.
Hozzátette, a palesztin ügy továbbra is kiemelten fontos Szaúd-Arábia számára, és köszönetét fejezte ki azoknak a nemzeteknek, amelyek elismerték a palesztin államot.
Egyszer már majdnem létrejött a szaúdi–izraeli megállapodás
Körülbelül egy évvel ezelőtt Mohamed bin Szalmán az amerikai Fox News csatornának azt nyilatkozta, hogy a Szaúd-Arábia és Izrael közötti normalizálás „napról napra közelebb kerül”, és reményét fejezte ki, hogy a tárgyalások olyan eredményre vezetnek, amely megkönnyíti a palesztinok életét.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök akkor az ENSZ pódiumáról megerősítette, országa a Szaúd-Arábiával való kapcsolatfelvétel „küszöbén” áll.
Az ügyhöz közel álló források akkor közölték, hogy Rijád keményen tárgyal az amerikaiaktól való előnyök kicsikarása érdekében. Többek között biztonsági garanciákat, valamint segítséget igényelt az urándúsításra alkalmas polgári nukleáris programjához.
Október 7-e mindent megváltoztatott
A Hamász meglepetésszerű támadást indított Izrael ellen 2023. október 7-én, ami jelentős változásokat hozott a Közel-Kelet politikai viszonyaiban, többek között Szaúd-Arábia és Izrael kapcsolatában is. Ahogy említettük, ezt megelőzően, 2023-ban számos jel mutatott arra, hogy a Szaúd-Arábia és Izrael közötti viszony rendeződik. Washington közvetítésével tárgyalások folytak, és az arab ország részéről több diplomáciai jelzés is érkezett, amely a békés rendezés iránti nyitottságról árulkodott. Izrael szempontjából pedig ez utóbbi a stabilitás egyik kulcseleme lehetett volna a régióban.
Az október 7-i támadás azonban jelentősen megváltoztatta a helyzetet. A Hamász offenzívája és az azt követő izraeli katonai válaszlépések drámai módon befolyásolták Szaúd-Arábia hozzáállását. A sivatagi ország a muszlim világ egyik vezető hatalmaként nem maradhatott közömbös a palesztinok szenvedéseivel kapcsolatban, és éles hangú nyilatkozatokban ítélte el Izrael fellépését. A támadásokat követően a szaúdi kormány megszakította az addigi tárgyalásokat, és inkább a palesztin ügy melletti kiállását […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/09/26/szaud-arabia-izrael-elismeres-palesztin-allam-rendezes-usa/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!