2025. március 18., keddMa Sándor napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 397,00 Ft | USD: 363,00 Ft | CHF: 413,00 Ft
2025.03.18. Sándor Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 397,00 Ft | USD: 363,00 Ft | CHF: 413,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Ezért kiabált egymással Donald Trump és Volodimir Zelenszkij

Hirdetés

Ezért kiabált egymással Donald Trump és Volodimir Zelenszkij

Február 28-án fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a Fehér Házban Donald Trump amerikai elnök és alelnöke, J. D. Vance. Ugyanakkor a találkozónak a tervezettnél jóval hamarabb vége szakadt.

Trump, Vance és Zelenszkij az újságírók előtt kiabáltak egymással,

Hirdetés

emiatt pedig a Trump-adminisztráció által követelt ritkaföldfém-megállapodást sem írták alá, ami egyébként a legutóbbi nyilvános formájában az orosz inváziót elszenvedő Ukrajnára GDP-arányosan nagyobb terhet róna, mint az első világháborút kirobbantó Németországra a versailles-i szerződések.

Az egész fiaskót az kezdte, hogy Vance nem túl diplomatikusan közbeszólt, hogy az ukrán elnök nem köszönte meg Amerika eddigi támogatásait, amire Zelenszkij azt reagálta, hogy már több ízben is köszönetet nyilvánított a segítségért, ami végül odáig vezetett, hogy először Trump emelte fel a hangját, majd Zelenszkij is így tett, miután amerikai kollégája többször nem engedte szóhoz jutni.

A sajtó számára nyilvános, mindössze tízperces találkozó alatt az új amerikai adminisztráció többek között azzal vádolta meg Zelenszkijt, hogy nem nyitott a diplomáciai megoldásra a háború lezárása kapcsán, és szerinte a harmadik világháborút kockáztatja, valamint Trumpék azt is az ukrán elnök szemére vetették, hogy szerinte a tavalyi elnökválasztás során egy demokrata kampányeseményen vett részt Pennsylvaniában.

Mielőtt Trump azzal zárta rövidre a beszélgetést, hogy ez biztosan jó számokat hoz majd a tévében, több ízben is fenyegetően kijelentette, hogy Ukrajna kezében nincsenek lapok, Amerika nélkül pedig már nem is létezne az ország.

Érthető módon az Ovális Irodában lezajlott jelenetek után több európai vezető is Twitteren igyekezett biztosítani Ukrajnát a támogatásáról, sajtóhírek szerint pedig az olasz miniszterelnök, Giorgia Meloni egy sürgős csúcs mellett érvelt az Egyesült Államok, Ukrajna, az Európai Unió és nyugati szövetségesek között.

Hogy ebbe a közismerten haragtartó Trump belemegy-e, és hogy egyáltalán ez egy tárgyalási stratégia volt-e az amerikai elnök részéről, hogy ezzel próbálja tárgyalóasztalhoz kényszeríteni Zelenszkijt, vagy valóban ennyire megromlottak az amerikai–ukrán kapcsolatok, azt majd a jövő dönti el. Ugyanakkor annak már korábban voltak jelei, hogy a jelenlegi adminisztráció nem annyira tartja fontosnak Ukrajna érdekeit, valamint Zelenszkijre nem feltétlenül szövetségesként tekint.

Minden egy ajánlattal kezdődött

Donald Trump már az elnökválasztási kampány alatt is többször kifejtette, hogy amennyiben ő lesz az elnök, 24 órán belül békét teremt az ukrajnai háborúban, sőt az orosz invázió meg sem történt volna, amennyiben ő lett volna az elnök.

Emellett a Republikánus Párt egy része már a 2022-es félidős választások óta folyamatosan elutasította az Ukrajnának nyújtott támogatásokat – emlékezetes, hogy a Mike McCarthy házelnökké választása körüli huzavona során például Matt Gaetz azt azzal magyarázta, azzal az amerikaiak nyernek, és többek között Zelenszkij veszít –, valamint a képviselőház republikánusi többsége akadályozta a már megkötött támogatások kifizetését is.

Volodimir Zelenszkij Trump győzelme után az elsők között gratulált neki, valamint a személyes kapcsolatokat mindig is fontosnak tartó Trumpnak hízelgett, hogy megválasztása alapjaiban változtathatja meg az ukrajnai háborút. Emellett az NBC szerint Kijev több, Ukrajnát támogató republikánus politikust is megkörnyékezett, hogy Kijev számára lobbizzanak az Egyesült Államok leendő elnökénél.

Volodimir Zelenszkij 2025. február 28-án

Volodimir Zelenszkij 2025. február 28-án

Fotó: Win McNamee / Getty Images Hungary

Kijevben alapvetően örülhettek, hogy Trump nemzetbiztonsági tanácsadójának Mike Waltzot, külügyminiszterének pedig Marco Rubiót választotta, míg a Kijevvel szintén szimpatizáló Kenneth Kelloggot bízta meg ukrajnai különmegbízottként, hiszen mindhárman támogatták Ukrajnát, valamint az Egyesült Államok érdekének tartják, hogy Oroszország ne nyerhesse meg a háborút.

Ugyanakkor Trump beiktatása óta sokat változtak az amerikai–ukrán kapcsolatok, és egyértelműen negatív irányba,

pedig Trump új ciklusának első heteiben még új, Oroszországra kivetett szankciók lehetőségét is felvetette, amennyiben Vlagyimir Putyin nem hajlandó tárgyalni a békéről.

A nyilvánosságban az amerikai–ukrán kapcsolatok fagyossá válása először akkor jelent meg, amikor Trump diktátornak nevezte ukrán kollégáját, valamint azt a leginkább Kremlből terjesztett állítást fogalmazta meg, miszerint Zelenszkij támogatottsága egy számjegyű, amire Zelenszkij

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/03/02/egyesult-allamok-ukrajna-donald-trump-volodimir-zelenszkij-amerikai-ukran-kapcsolatok-diplomacia-ukrajnai-haboru/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Történelmi döntést hozott a német parlament, jön az 500 milliárd eurós gigacsomag

Négyórás parlamenti vita után került sor a név szerinti szavazásra, és a várakozásoknak megfelelően a …