2025. március 27., csütörtökMa Hajnalka napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 371,00 Ft | CHF: 420,00 Ft
2025.03.27. Hajnalka Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 371,00 Ft | CHF: 420,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Ezek a feltételei az Egyesült Államok és Ukrajna megállapodásának

Hirdetés

Ezek a feltételei az Egyesült Államok és Ukrajna megállapodásának

Egy február 25-i keltezésű megállapodás, amelyet először a Financial Times szerzett meg, sokkal kevésbé olyan átfogó, mint Washington eredeti javaslata.

A korábbi, az ásványkincsek kitermeléséből származó 500 milliárd dolláros bevételre vonatkozó utalást törölték. Nincs benne az ukrán biztonságra vonatkozó kifejezett amerikai garancia sem, amelyet Ukrajna az értékes természeti erőforrásaiból származó nyereség megosztásáért cserébe kért.

Bár az ukrán tárgyalóknak sikerült leszűkíteniük az alku hatályát és visszavágni a Trump-kormányzat által követelt néhány nehezebb feltételt, számos döntő fontosságú részletről még nem született döntés.

Hirdetés

Hová kerülnek az ukrán ásványkincs-kitermelésből származó bevételek?

Kijev és Washington egy „közös befektetési alapot” hoz létre, amelybe Ukrajna a kijevi kormány tulajdonában lévő természeti erőforrások „jövőbeni pénzzé tételéből” származó összes bevétel 50 százalékát fizeti be.

Az alap elméletileg Ukrajna háború utáni újjáépítésébe és gazdasági fejlődésébe fog befektetni, és nem csak a természeti erőforrásokba, hanem minden ágazatba.

Az Egyesült Államok lesz az alap tulajdonosa és irányítója?

Az alapot az amerikai és az ukrán kormány közösen fogja birtokolni és irányítani, de a tulajdonjog és az irányítás további részleteit egy későbbi szakaszban, az alapról szóló megállapodásban fogják meghatározni. Nyitó ajánlatában az Egyesült Államok százszázalékos tulajdonjogot és teljes körű döntéshozatali jogot sürgetett.

Ehelyett a megállapodás szerint az alap tőkéjében az Egyesült Államok tulajdonában lévő „maximális tulajdoni hányad” és a „döntéshozatali jogkör” „az amerikai törvények által megengedett mértékben” lesz. Ennek oka az lehet, hogy az amerikai ügynökségeknek korlátozniuk kell az ilyen alapokban való részvételüket.

Ha például az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Finanszírozási Társasága kezelné Amerika érdekeltségét ebben az alapban, a hatályos jogszabályok szerint a tőkebefektetései 30 százalékos részesedést jelentenének bármely projektben.

Sem az Egyesült Államok, sem Ukrajna nem adhatja el az alapban lévő részesedését a másik fél beleegyezése nélkül.

A bevételeket Ukrajnában fogják befektetni, vagy az Egyesült Államoknak fizetik ki?

Ez szintén homályos, és az alapról szóló megállapodásból derül majd ki.

A megállapodás szerint az alap a bevételeket „legalább évente Ukrajnában fogja összegyűjteni és újra befektetni Ukrajna biztonságának, védelmének és jólétének előmozdítása érdekében”. 

A megállapodás azonban nem írja elő, hogy az összes bevételt újra befektetik-e, és hozzáteszi, hogy a későbbi alapmegállapodás „rendelkezik majd a jövőbeli kifizetésekről”.

Milyen ukrán forrásokra terjed ki a megállapodás?

Ukrajna nagy lelőhelyekkel rendelkezik kritikus ásványkincsekből, többek között lítiumból, grafitból, kobaltból, titánból és néhány ritkaföldfémből. Ezenkívül kőolaj-, földgáz- és szénkészletekkel is rendelkezik. Ezek mindegyike a megállapodás hatálya alá tartozik – amennyiben „közvetlenül vagy közvetve” az ukrán kormány tulajdonában van –, valamint a kapcsolódó logisztika is. 

Azokra a lelőhelyekre azonban, […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/03/01/haboru-orosz-ukran-konfliktus-egyesult-allamok-asvanykincsek-megallapodas-biztonsagi-garancia/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A gyerekek állították, hogy szörny van az ágy alatt, és tényleg ott volt valaki

Bébiszitter vigyázott egy Barton megyei család gyerekeire, akik – miközben lefekvéshez készülődtek – azt állították …