2025. január 15., szerdaMa Lóránt napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 411,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 437,00 Ft
2025.01.15. Lóránt Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 411,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 437,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Ez az öt ország költ a legtöbbet a világon atomtengeralattjárókra

Hirdetés

Ez az öt ország költ a legtöbbet a világon atomtengeralattjárókra

A haditengerészeti képességek csúcsán azon országok flottái állnak, amelyek képesek nukleáris meghajtású támadó tengeralattjárókat (SSN) tervezni, építeni és üzemeltetni. Ezeknek az eszközöknek olyan fejlett képességei vannak, amelyek gyakorlatilag minden más szövetséges haditengerészeti hajót érzékelő csomóponttá tesznek − az ellenségeseket pedig potenciális célponttá.

Még ezek közül is az atommeghajtású, ballisztikus rakétát hordozni képes tengeralattjárók a (SSBN) a legfejlettebbek. Ezek feladata, hogy mélyen az óceánok felszíne alatt járőrözzenek. Általában atomtöltetekkel felszerelt ballisztikus rakétákat hordoznak − írja a Naval Technology

Az SSN-ek és SSBN-ek kifejesztése és hadrendben tartása rengetegbe kerül. A legköltségesebb védelmi beszerzések közé tartoznak, a kiadások több tízmilliárd dollárra rúgnak, és nem csak évekig, hanem évtizedekig szolgálnak.

Hirdetés

A GlobalData Global Submarine Market Forecast 2024-2034 című jelentése szerint a világ tengeralattjáró-piaca, amelynek értéke 2024-ben 37,3 milliárd dollár volt, az előrejelzés szerint 4,4 százalékos összes éves növekedési ütemmel (CAGR) fog növekedni az előrejelzési időszakban.

Ez az öt ország költi a legtöbbet az atommeghajtású tengeralattjárókra:

Ausztrália

A nukleáris tengeralattjáró-ágazatban újoncnak számító Ausztrália az AUKUS biztonsági kezdeményezésen keresztül, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság hatalmas támogatásával kezdett bele abba a tervbe tervbe, hogy SSN-képességet fejlesszen ki az Ausztrál Királyi Haditengerészet (RAN) számára.

Az AUKUS-keretrendszer 1. pillére a Virginia-osztályú amerikai tengeralattjáróknak Ausztráliának történő eladásával csúcsosodik majd ki a 2030-as évek elején. A RAN legfeljebb három Virginia-osztályú SSN-t üzemeltet, amelyek valószínűleg legalább 10 évig lesznek szolgálatban, és további két Virginia-osztályú tengeralattjárót tartanak maguknál opciós joggal.

Kína

Kína védelmi kiadásai átformálják a globális biztonságpolitikát, mivel Peking egy többpólusú világrend létrehozását tűzte ki célul, amely ellensúlyozza az Egyesült Államok dominanciáját. Elemzések szerint a kommunista állam rendelkezik a világ legnagyobb haditengerészetével.

Az ország védelmi kiadásai 2019-23 között 7,5 százlékos CAGR-t értek el, és 2023-ban 230,3 milliárd dollárt tettek ki, az előrejelzések pedig 6,6 pedig százalékos CAGR-t regisztráltak. Ez 2028-ban 323,7 milliárd dollárt fog jelenteni. A kínai védelmi minisztérium 2024-28 között várhatóan  1,4 billió dollárt költ katonai hardver beszerzésére és a fegyveres erők modernizálására.

India

A tengeri biztonság megerősítése felé tett jelentős lépésként az indiai kabinet biztonsági bizottsága (CCS) 2024 végén jóváhagyta két Project 75-Alpha nukleáris támadó tengeralattjáró (SSN) hazai építését. Ez része része a felszín alatti képességekre fordított sokkal szélesebb körű kiadásoknak.

A rendkívül komplex műveletek végrehajtására képes, saját nukleáris meghajtású tengeralattjárók beszerzése az Indiai Haditengerészetet olyan félelmetes erőként pozícionálja, amely képes a tengeralattjárók elleni hadviselésre az Indiai-óceán térségében (IOR) – állapította meg a GlobalData.

Oroszország

Oroszország vezető hatalom ezen a területen. Évtizedekre visszanyúló tapasztalattal rendelkezik, egészen a

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/12/29/tengeralattjaro-atomtengeralattjaro-haditengereszet-flotta/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Hamis repülőjegyeket ad az AfD a migránsoknak Németországban

Többen is kritizálták a szélsőjobboldali Alternative für Deutschlandot (AfD) Németországban, amiért a február 23-i szövetségi …