Szakértők szerint az európai békefenntartók Ukrajnába küldése szétfeszítheti és gyengítheti a NATO saját védelmi erőit, és a misszió sikeréhez továbbra is szükség lenne az Egyesült Államok támogatására. Míg az amerikai katonák közvetlen részvétele talán nem lesz szükséges, az elrettentés az amerikai közepes hatótávolságú rakéták és végső soron nukleáris fegyverek formájában továbbra is kulcsfontosságú marad – írta meg a Reuters.
Nem vagyok benne biztos, hogy bármilyen biztonsági garancia 100 százalékig hiteles lesz egy agresszív és nacionalista Putyinnal szemben, hacsak nem vonja be valamilyen módon az amerikaiakat
– mondta Mark Lyall Grant, Nagy-Britannia nemzetbiztonsági tanácsadója Trump első ciklusának idején.
Európai tisztviselők szerint is csak egy amerikai garancia tudná megvédeni az európai békefenntartókat, és riasztaná el Oroszországot az Ukrajna elleni jövőbeli támadástól.
Múlt héten Donald Trump amerikai elnök sokkolta az európaiakat azzal, hogy kétoldalú béketárgyalásokat indított Oroszországgal, amelyek kedden kezdődtek meg Rijádban. Pete Hegseth védelmi miniszter pedig azt mondta a szövetségeseknek, hogy „bármilyen biztonsági garanciát nagy harcértékű európai és nem európai csapatoknak kell támogatniuk”.
Egyértelművé tette viszont, hogy nem fognak amerikai csapatokat küldeni Ukrajnába.
A hétfői párizsi rendkívüli ülésén az európai vezetők továbbra is megosztottak voltak abban a kérdésben, hogy békefenntartókat küldjenek-e Ukrajnába, amely tervről Franciaország kezdeményezésére néhány európai ország már tavaly elkezdett tárgyalni.
Egy ilyen erő megnövelné az Oroszországgal való közvetlen konfrontáció kockázatát, és arra kényszerítené az európai hadseregeket, amelyek fegyverkészletei az Ukrajnának adott adományok miatt kimerültek, és amelyek megszokták, hogy a nagyobb missziókban nagymértékben támaszkodnak az Egyesült Államok támogatására, hogy feléljék maradék készleteiket.
Hétfőn Keir Starmer brit miniszterelnök azt mondta, hogy hajlandó lenne csapatokat küldeni Ukrajnába, de szükség lenne egy amerikai „háttérintézkedésre” is.

Gyengítené a NATO-t az európai békefenntartók fellépése?
Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy egy nagy létszámú európai erő Ukrajnába telepítése gyengítheti a NATO védelmét az Oroszország által jelentett szélesebb körű és növekvő fenyegetéssel szemben, mivel a konfliktus leállítása lehetővé tenné a hadigazdaságuk számára a katonai készletek gyors feltöltését.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!