Megemelkedett a Kis-Küküllő sótartalma a parajdi bányakatasztrófa következtében, a Maros megyei hatóságok riasztást adtak ki, mert a csapvíz jelenleg fogyasztásra alkalmatlan. A Maszol beszámolója szerint a folyó vize mintegy 39 ezer embert lát el.
Kiderült, hogy mely települések érintettek:
- Dicsőszentmárton város: Dicsőszentmárton, Csüdőtelke, Bábahalma, Őrhegy
- Szászbogács község: Szászbogács, Magyarsáros
- Adámos község: Adámos, Küküllődombó, Magyarkirályfalva
- Vámosgálfalva község: Vámosgálfalva, Szőkefalva, Küküllőpócsfalva
- Gyulakuta község: Gyulakuta, Havadtő, Kelementelke
Hangsúlyozták, bár a vízszolgáltatást nem állították le, a csapvíz emberi fogyasztásra alkalmatlan. Főzésre és ivásra nem használható, kizárólag háztartási célokra, mint a mosás vagy a tisztálkodás. A Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség pedig ajánlásokat fogalmazott meg:
- Ne használják a vezetékes vizet ivásra vagy főzésre.
- Csak megbízható, ellenőrzött forrásból származó ivóvizet fogyasszanak.
- Figyeljék a RO-ALERT rendszeren és a hivatalos csatornákon keresztül érkező tájékoztatásokat.
Kiemelték, hogy milyen intézkedések vannak jelenleg folyamatban: az Aquaserv és a Maros Vízügyi Igazgatóság növeli a víz sótartalmának (klorid és nátrium) ellenőrzésének gyakoriságát, továbbá a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság figyeli a községi kutak és források vízminőségét a sótartalom szempontjából.
A hatóságok egyelőre azon dolgoznak, hogy az érintett településeken alternatív ivóvízellátást biztosítsanak, valamint kérik az országos vészhelyzeti bizottság segítségét. A helyi önkormányzatokat pedig arra utasították, hogy minimum öt liter ivóvizet biztosítanak naponta személyenként.
Katasztrófa Parajdon
Amint arról korábban beszámoltunk, újra ömlik a víz a parajdi sóbányába, miután a heves esőzések miatt megduzzadt Korond-patak medrét védő geofólia megsérült. Az árral érkező hordalék felszakította a medret védő geofóliát, így beömlik a víz a sóbányába.
A sóbányába április 18. óta jut be a Korond-patak vize, nem sokkal később, május 6-án biztonsági okból lezárták. Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, melyet 22-én újabb 15 napra, június 6-áig meghosszabbítottak a bányába betörő víz miatt. A Hargita megyei önkormányzat május 13-án 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára a sóbányát veszélyeztető vízbetörés megfékezésére.
Május 30-ára t
eljesen megtelt vízzel a parajdi sóbánya – a víz betört az összes szintre, beleértve a Telegdy-ágat is, és a létesítményt végleg lezárták.
A történtek komoly felháborodást keltettek a Hargita megyei közösségben. A bánya igazgatósági […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/06/03/parajd-sobanya-katasztrofa-veszely-sos-viz/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!