A NATO-val kapcsolatosan szólalt fel szerdán az amerikai Szenátusban a Republikánus Párt szenátusi vezetője, Mitch McConnell, aki expozéjában kitért saját pártjára és Orbán Viktor magyar miniszterelnökre is.
Mitch McConnell elítélte saját pártjának azon tagjait, akik szerinte „személyi kultuszszerűen” tisztelik a magyar kormányfőt.
Korábban beszéltem arról, hogy Magyarország évtizedek óta sodródik a Nyugat legelszántabb ellenfeleinek közelébe. Ez egy riasztó tendencia. És senki – természetesen nem az amerikai konzervatívok, akik egyre inkább személyi kultuszt alakítanak ki Orbán Viktor miniszterelnök körül – nem tehet úgy, mintha nem látná
– fogalmazott McConnell, aki ezután arról beszélt, hogy szerinte Magyarország nem támogatja Ukrajnát a háborújában, hanem épp ellenkezőleg, nemcsak a háttérben, hanem „nyilvánosan és hangosan” nem feszül neki Oroszországnak, valamint a titkosszolgálati jelentések és sajtóhírek szerint az országot fegyverrel ellátó Kínának és Iránnak.
Magyarország vezetői nem feszülnek neki Moszkvának, Pekingnek és Teheránnak. Ezt teszik nyilvánosan és hangosan is. Az Orbán-kormány üdvözölte Kína »európai hídfőállását« Magyarországon mint saját deklarált »keleti nyitás« politikájának tökéletes kiegészítését. És nem riadt vissza attól, hogy e szavakat tettekre váltsa
– véli McConnell, aki ezután azzal vádolta meg a magyar kormányt, hogy
„Amikor a kínai állami vállalat azt mondta, ugorjanak, a magyar illetékesek azt kérdezték tőlük, hogy milyen magasra” – állította Mitch McConnel, aki szerint az Egyesült Államok európai szövetségesei megfogadták a Trump-adminisztráció figyelmeztetéseit, hogy csökkentsék Pekingtől az ipari és technológiai függőséget, azonban Magyarország szerinte ismételten blokkolná az EU-t ebben.
A klasszikus reagan-i republikánus – tehát atlantista külpolitika, odahaza pedig kisebb állam csekély adóterhekkel és kevés szociális hálóval – ezenkívül a magyar kormányfő szemére veti, hogy támogatja a szerinte kínai térnyerést célzó Egy övezet és egy út kezdeményezését. Mindezt azzal hozta összefüggésbe, hogy kínai vállalatok több akkumulátorgyárat is építenek Magyarországon.
Szerinte már ugyanakkor Kína és Oroszország az Egyesült Államok ellenségei, amely országokkal a republikánusok által csodált Orbán Viktor jó kapcsolatra törekszik.
Miközben a republikánusok kicsinylik az Európai Unió hozzájárulását Ukrajna támogatásában, addig Mitch McConnell azt mondta, hogy Magyarország nem járul hozzá a fegyvertámogatásokhoz és blokkolja a Kijevnek szánt pénzeket is az Európai Unió Tanácsában.
Orbán Viktor »hiperracionálisnak« minősíti azt a rezsimet, amely több tíz-, ha nem százezer orosz életet és több mint 200 milliárd dollárnyi katonai erőt áldozott fel a provokálatlan – és eddig sikertelen – Ukrajna elleni agressziója miatt. De ez a NATO-miniszterelnök nemcsak csodálja Putyint, hanem segít is neki. Kormánya beavatkozik Moszkva érdekében, hogy az európai és transzatlanti erőfeszítéseket gyengítse Oroszország törvénytelen agressziója ellen minden lépésben
– fogalmazta meg sarkos véleményét az atlantista McConnell, aki szerint emiatt Orbán Viktor nem valódi szövetségese a republikánusoknak.
„Nem titkolt meggyőződés”
Visszautalt arra, hogy nemrég a Nemzeti Közsszolgálati Egyetem meghívására <a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!