A szomszédos Szingapúr kötelező nemzeti szolgálatával ellentétben – ahol minden férfi állampolgárnak és állandó lakosnak egy szigorú, kétéves programban kell részt vennie a hadseregben, a rendőrségen vagy a polgári védelemben – , Malajzia korábbi hasonló programját inkább nyári tábornak nevezték.
Adly Zahari védelmi miniszterhelyettes elmondta, hogy januártól 500 fővel indul újra a program a főváros, Kuala Lumpur és Pahang két katonai táborában, majd ezt 2026-ban országszerte 13 táborra bővítik.
A kormány szerint minden 16 éves vagy annál idősebb nő és férfi automatikusan részt vesz a sorsoláson, hogy bekerülhessen a programba, így a létszám júniusra 1000 főre emelkedik. A kiválasztottak a 35. életévük betöltése előtt egy számukra kedvezőbb időpontra halaszthatják részvételüket. A kormány 50 millió ringgit-et vagyis 11,47 millió amerikai dollárt különített el a program finanszírozására.
Mik voltak az előzmények?
A szingapúri nemzeti szolgálatra, úgy tekintenek, mint a fiatal férfiak beavatási rítusára, a társadalmi egység előmozdításának egyik sarokkövére és a kis városállam nemzetbiztonsági infrastruktúrája szempontjából kulcsfontosságú elemre. Ebben a hatóságok szerint az évtizedek során több mint 900 ezren vettek részt.
Malajzia, amelynek állandó hadserege 115 ezer aktív katonát számlál, először 2003-ban indította el a három hónapos nemzeti szolgálati programot, hogy kezelje a faji kohézió hiányát az ország soknemzetiségű lakossága körében. Ekkor mintegy 85 ezer véletlenszerűen kiválasztott férfi és női résztvevőt hívtak be. A program 2015-ig működött, majd 2016-ban PLKN 2.0 néven újraindult, évente mintegy 20 000 gyakornokkal.
Ezt azonban 2018-ban eltörölték, miután a kabinet megállapította, hogy nem érte el célját, és ehelyett politikai indoktrinációra használták. Rövid fennállása alatt 23 halálos áldozatot követelt, ami aggodalmat keltett a táborokban résztvevők biztonsága miatt.
A legtöbb esetet a táborok rossz higiéniájával hozták összefüggésbe, ami ételmérgezéshez, valamint a patkányürüléknek és vizeletnek való kitettségből eredő leptospirózishoz vezetett, egy résztvevőt pedig 2013-ban meggyilkoltak.
A maláj társadalom reakciója
A nemzeti szolgálat visszaállítására tett ígéretet követően Malajzia élénk közösségi médiája túlpörgött, az emberek megkérdőjelezték a program hatékonyságát, hangsúlyozva, hogy a pénzt jobban el lehetne költeni az állami egészségügy megerősítésére. Mások, akik részt vettek a korábbi változatokban, időpocsékolásnak minősítették a programot. Rahmat Isa, aki 2010-ben vett részt ezen, azt mondta, hogy a tábor nem […] A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE! Forrás: *Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
https://index.hu/kulfold/2024/11/12/malajzia-sorkatonai-szolgalat-bevezetes-hadsereg-azsia/