A 2011-es Arab tavaszt követő polgárháború mostanáig tartó időszakában nagyon sok politikai és vallási céllal feltűnt csoport szállt be az Aszad-rezsim elleni harcba, illetve igyekezett gyengíteni a maga módján a rivális szervezeteket. Mivel maga Szíria az elmúlt több mint egy évtizedben kiemelt fontosságúvá vált a regionális és a globális nagyhatalmak számára geopolitikai szempontból, ezért nem volt véletlen, hogy direktben vagy a távolból, de beszállt a harcokba az Egyesült Államok éppúgy, mint az oroszok, az irániak vagy Izrael.
Talán kezdjük a bukott oldal fegyveres erejével, amelyet a Szíriai Hadsereg alkotott, és amely Aszad hatalmának az alapját képezte. Gyakorlatilag ennek a fegyveres testületnek a segítségével tartotta meg a hatalmat, és ezt vetette be a lázadók vagy az ellenzék elszórt csoportjaival szemben. Az, hogy most nagyobb baj van, mi sem mutatja jobban, mint az a tény, hogy az Izraellel határos Golán-fennsíkon az ütközőzóna szíriai oldalát őrző alakulatok a hétvégén pánikszerűen feladták állásaikat, és ki gyalogosan, ki gépesítve elindult Damaszkusz irányába.
Persze Izrael sem volt rest, és biztonsági okokra hivatkozva bevonult a Golán szírek által elhagyott térségeibe, és megsemmisítette a hátrahagyott muníciót és hadianyagot, illetve ellenőrzése alá vonta a területet. Így Gáza és a libanoni bevonulás után most egy harmadik ország területére vezényelte egységeit.
A szíriai lázadók vezető ereje
Ez egyértelműen az Abu Mohammad al-Dzsuláni vezette Hajat Tahrír as-Sam (HTS). Bár ritkán fogad újságírókat, egy 2021-es interjúban úgy próbálta meg pozicionálni magát, mint aki távolságtartó az elmúlt évtized legrettenetesebb terrorszervezetével, az Iszlám Állammal. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy mind az Iszlám Állam, mint pedig Dzsuláni csoportja az al-Káidától eredeztethető. Későbbi megszólalásaiban pedig már egyértelműen megfogalmazta célját:
a küzdelem Bassár el-Aszad rezsimje ellen.
Amikor az Arab tavasz nyomán a változást sürgetők összefogtak, és a Szabad Szíriai Hadseregbe (FSA) tömörülve több térségben is megszorongatták a rezsimet, a korábban sem erősen őrzött határok különösebb gond nélkül átjárhatóvá váltak, és radikális fegyveres csoportok kezdtek beszivárogni az országba. 2012-ben pedig az al-Káida létrehozta szíriai fiókszervezetét, amely rövid időn belül kettévált. Az egyikből lett az Al Nuszra Front al-Dzsuláni irányításával, a másikból pedig a dzsihadista Abu Bakr al-Bagdadi vezetésével az Iszlám Állam.
A Szaúd-Arábiában született Dzsuláni 2013-ban végleg szakított al-Bagdadival, aki később kihasította terrorállamát Szíria északi és keleti részéből. Ebben az időben al-Dzsuláni már egyértelműen a szíriai hadsereggel és a többi rivális fegyveres csoportokkal vette fel a harcot Aleppo, Idlib és Hama környékén. 2017 januárjában kötött szövetséget három másik lázadó csoporttal, és létrehozta a HTS-t, amely a derékhadát adta a mostani Aszad-ellenes offenzívának. Emberei számát 12–15 ezer közé teszik, de vannak 30 ezres becslések is.
Sikerült […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!