Donald Trump a kedd délután kötött stratégiai partnerségi megállapodás után az amerikai−szaúdi gazdasági fórumon is beszédet mondott. Az amerikai elnök azzal kezdte, hogy köszönetet mondott azért a vendégszeretetért, melyet Mohammed bin Szalmán trónörököstől kapott már nyolc évvel korábbi látogatásakor is − írta a BBC.
A két ország közötti kapcsolat „a biztonság és a jólét alapköve” Donald Trump szerint, ezért „ma megtesszük a következő lépéseket, hogy kapcsolatunkat szorosabbá, erősebbé és erősebbé tegyük, mint valaha, és ez így is marad”.
Ezt követően kitért eddigi elnöki tevékenységére, majd történelmi jelentőségűnek és kiemelkedőnek nevezte az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia kötött megállapodást, de utalt az Egyesült Királysággal és Kínával aláírt vámegyezményre is.
Hangsúlyozta, hogy nyolc évvel ezelőtt is a terrorizmus és a szélsőséges kiűzését tűzte ki célul, majd dicsérte vendéglátóját, és közölte, mennyire kedveli őt, szerinte jó munkát végzett, mert bebizonyította, hogy a kritikusok tévedtek. Donald Trump beszédében csapongott a témák között, de egyik fontos kijelentése az volt, hogy Szaúd-Arábia is aláírja az Ábrahám-megállapodást.
Az amerikai elnök Iránt bírálta, mert úgy véli, hogy lerombolja a régiót és finanszírozza a külföldi vérontást, de hozzátette, nem azért van itt, hogy elítélje az iráni vezetőket, hanem hogy jobb utat ajánljon nekik egy reményteljesebb jövő felé. Kiemelte, hogy egyezségre törekszik Iránnal, de ha továbbra is támadják szomszédjaikat, akkor nem lesz más választásuk, mint nyomást gyakorolni rájuk, és nullára redukálni Teherán olajexportját.
Feloldja a szíriai szankciókat
Donald Trump nem mulasztotta el megemlíteni az izraeli−palesztin konfliktust, többek között az utolsó életben lévő amerikai túsz, Edan Alexander szabadon bocsátását, valamint hogy ha ő lett volna 2023. október 7-én az elnök, akkor nem történt volna meg a támadás.
A gázai emberek sokkal jobb jövőt érdemelnek
− közölte, majd hozzátette, hogy ez nem lehetséges, „amíg vezetőik úgy döntenek, hogy politikai célokból ártatlan férfiakat, nőket és gyerekeket rabolnak el, kínoznak meg és vesznek célba”. „Együtt példátlan lépéseket tettünk és óriási előrelépést értünk el, hogy a fényes új nap hajnala várja a Közel-Kelet népeit. Ezer év óta először a világ nem úgy tekint majd erre a régióra, mint a zűrzavar, a viszály, a háború és a halál helyére, hanem mint a lehetőségek és a remény földjére”.
Szíriával kapcsolatban pedig kijelentette, hogy feloldja a szankciókat a közel-keleti országgal szemben.
Nem biztos, hogy személyesen részt vesz az isztambuli tárgyaláson
Az ukrajnai háborúról közölte, hogy csapata „fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy véget vessen a vérontásnak”, és megemlíti, hogy „valószínűleg csütörtökön” tárgyalásokat tartanak Törökországban, ugyanakkor nem erősítette meg, hogy részt vesz-e az isztambuli béketárgyaláson.
Elismételte, hogy a Hamász támadása mellett az ukrajnai háború sem kezdődött volna el, ha ő lett volna akkor az elnök. Ugyanakkor köszönetet mondott Szaúd-Arábiának, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!