Szerinte nyilvánvalónak tűnhet, de a kormányoknak érdemes átgondolniuk a politikájukat, mielőtt elkezdik alkalmazni azt, mivel ennek elmulasztása törvényszerűen nem várt következményekkel járhat. Jelenleg pontosan ez történik az amerikai fegyveriparral is, Trumpék nem gondolták át, hogy a politikájuknak milyen következményei lesznek a saját hadiiparukra.
Következmények alatt azt érti, hogy miközben az utóbbi hetekben az amerikai fegyvergyártó-vállalatok értéke folyamatosan zuhan, Európa védelmi ipara komoly fellendülésben van, mivel a piac úgy érzékeli, hogy ezek az országok hamarosan sokkal többet fognak védelemre költeni. Köszönhetően annak, hogy Washington elköteleződése a NATO és egyéb szövetségesei iránt finoman szólva is kétségessé vált. (A Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott nyilvános csetepaté után pár nappal az Egyesült Államok felfüggesztette a fegyverszállításokat Ukrajnának, és ezzel arra kényszerítette a megtámadott országot, hogy az béketárgyalásokat kérjen.)
Emiatt sok vezető azt a következtetést vonhatja le, hogy többé nem érdemes amerikai fegyvereket vásárolni, ugyanis az ezekkel együtt járó, ki nem mondott, de létező előny, vagyis az Egyesült Államok biztonsági garanciája nincs többé.
Eddig Trump erőfeszítései, hogy »újra naggyá tegye Amerikát«, nem sok jót hoztak az amerikai hatalom egyik legfontosabb pillérének, a védelmi iparnak
— vélekedik az Atlanti Tanács vezető munkatársa.
Bezuhant az amerikai fegyvergyártók értéke
Nézzük a számokat:
Trump beiktatása óta a hat legnagyobb amerikai harcászati vállalat tőzsdei értéke átlagosan 4 százalékponttal esett.
A legrosszabbul az F–35-ös vadászgépeket gyártó Lockheed Martin, a General Dynamics és a Northrop Grumman járt. A Boeing egy ideig stabilnak tűnt, de a napokban csatlakozott az ipar többi szereplőjéhez, és részvényeinek értéke lejtmenetbe kezdett.
Mindeközben az európai vetélytársak – köztük a német Rheinemetall – 40 százalékos növekedést értek el. Igaz, a kontinens védelmi ipara rendkívül rossz állapotban volt, és csak nemrégiben kezdődött el a fegyverkezés meg persze az emiatt beinduló jelentős bevásárlási láz a részvényekből.
Aztán március 3-án, a pénteki Trump–Zelenszkij-találkozót és az európai vezetőknek ennek nyomán szervezett, londoni védelmi csúcstalálkozóját követő első kereskedési napon az európai védelmi részvények még nagyobb ugrást hajtottak végre, a hétfői kereskedés zárásakor:
- az olasz Leonardo több mint 17 százalékkal,
- a francia Thales majdnem ugyanennyivel,
- a német Rheinmetall 15 százalékkal,
- a svéd Saab pedig közel 12 százalékkal emelkedett.

Washington jóindulatát is meg lehetett venni a fegyvereivel
Trump Ukrajnától való elfordulásának következménye, hogy Washington biztonsági garanciái, amelyek a fegyvervásárlások eddig ki nem mondott részét képezték, értéktelenné váltak, ezzel a „szolgáltatással” már nem tudnak házalni a fegyvergyártók – írja Braw.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!