A dél-koreai törvényhozók szerdán felszólították Jun Szogjul elnököt, hogy mondjon le, különben felelősségre vonják, miután kihirdette a rendkívüli katonai jogrendet, majd órákkal később vissza is vonta a lépést, politikai válságot kirobbantva ezzel Ázsia negyedik legnagyobb gazdaságában.
A kedden késő este kiadott, váratlan nyilatkozat patthelyzetet okozott a parlamenttel, amely elutasította a politikai tevékenység betiltására és a média cenzúrázására tett kísérletét, miközben fegyveres csapatok nyomultak be a szöuli nemzetgyűlés épületébe – számolt be a Reuters.
A legfőbb ellenzéki erő, a Demokratikus Összefogás Párt felszólította a 2022 óta hivatalban lévő Junt, hogy mondjon le, különben vád alá helyezik.
Az egész nemzet számára világosan kiderült, hogy Jun elnök nem képes többé normálisan vezetni az országot. Le kellene mondania
– mondta a párt parlamenti frakciójának vezetője egy nyilatkozatban.
Bizalmatlansági indítványt kezdeményeztek
Mindeközben hat dél-koreai ellenzéki párt közölte, hogy szerdán közösen benyújtják a Jun elnök elleni bizalmatlansági indítványt. A The Guardian szerint
Ezt azóta meg is tették, a szavazásra pedig pénteken vagy szombaton kerülhet sor.
A kormányzó Polgári Erő Pártjának vezetője felszólította Kim Dzsonghjon védelmi minisztert, hogy rúgják ki az elnököt, és az egész kabinet mondjon le.
Az elnöki hivatal továbbra is védi álláspontját, szerintük a hadiállapot kihirdetése jogszerű és szükséges volt az adott körülmények között. Emellett azt is tagadták, hogy a katonaság meggátolta volna a törvényhozók parlamentbe való bejutását.
Káosz, további tüntetések várhatóak
Jun kedden késő este egy televíziós beszédben azt mondta a nemzetnek, hogy szükség van a hadiállapotra, hogy megvédjék az országot az atomfegyverekkel rendelkező Észak-Koreától és az északbarát államellenes erőktől, valamint megvédjék a szabad alkotmányos rendet, bár konkrét fenyegetéseket nem említett. Káosz alakult ki, amikor a katonák megpróbálták átvenni az ellenőrzést a parlament épülete felett, a parlamenti képviselők tűzoltó készülékekkel próbálták visszaszorítani őket, a tüntetők pedig dulakodtak a rendőrökkel odakint.
A hadsereg közölte, hogy a parlament és a politikai pártok tevékenységét betiltják, a média pedig a hadiállapotot elrendelő parancsnokság ellenőrzése alá kerül.
A törvényhozók azonban szembeszálltak a biztonsági kordonnal, és néhány órával a kihirdetést követően a dél-koreai parlament a 300 képviselőből 190 jelenlétében egyhangúlag elfogadta a hadiállapot feloldását […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!