2024. október 13., vasárnapMa Kálmán napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2024.10.13. Kálmán Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Csak idő kérdése volt egy újabb merénylet, az Egyesült Államokban már régóta tombol a politikai erőszak

Hirdetés

Csak idő kérdése volt egy újabb merénylet, az Egyesült Államokban már régóta tombol a politikai erőszak

Egy húszéves férfi július 13-án lövéseket adott le Donald Trump volt amerikai elnökre, miközben a 78 éves politikus egy pennsylvaniai kampányeseményen tartott beszédet. A republikánusok elnökjelöltjét a jobb fülén találat érte, azonban a támadást túlélte, a pontatlan lövedékek viszont megöltek egy embert, és többeket megsebesítettek. A merénylőt a biztonságiak lelőtték.

Két hónappal később a titkosszolgálat munkatársainak újabb kísérletet kellett megakadályozniuk. Donald Trump életét ezúttal egy 58 éves korábbi támogatója kísérelte meg kioltani egy floridai golfpálya közelében. A merénylőt elfogták, a republikánus elnökjelölt pedig egy karcolás nélkül megúszta az újabb incidenst.

Trump-párti tüntetők gyülekeznek az amerikai Capitolium épülete előtt 2021. január 6-án Washingtonban

Trump-párti tüntetők gyülekeznek az amerikai Capitolium épülete előtt 2021. január 6-án Washingtonban

Hirdetés

Fotó: Jon Cherry / Getty Images Hungary

Nem Donald Trump az egyetlen amerikai politikus, akit a közelmúltban erőszakkal próbáltak elhallgattatni. Természetesen, amióta politika létezik, azóta politikai gyilkosságok is vannak, így a döntéshozók elleni erőszaknak hosszú történelme van az Egyesült Államokban is – az ország négy korábbi elnöke vált merénylet áldozatává, a tisztséget betöltők közül pedig többen megsebesültek ilyen támadásokban. Az utóbbi években azonban valami eltörni látszik az amerikai politikában, és kérdéses, hogy meg lehet-e még javítani.

Egyre több a halálos fenyegetés

Egyes kutatások szerint az országban a politikai indíttatásból elkövetett erőszakos cselekmények, valamint az ezekkel történő fenyegetések száma radikálisan megugrott az elmúlt években. A Donald Trump elleni merényletkísérletek részei lehetnek annak a kiterjedtebb társadalmi válságnak, amelyet az Egyesült Államok politikai megosztottsága, és a döntéshozókkal szembeni egyre növekvő általános bizalmatlanság okoz.

  • A Time Magazin kutatása szerint az amerikai törvényhozók 2021-ben több mint tízszer annyi halálos fenyegetést kaptak, mint 2016-ban. Az összes kongresszusi képviselőt érintő vizsgálat 8 évvel ezelőtt évi 902 ilyen esetet tartott számon, 2021-ben már több mint kilencezer ilyenről számoltak be az ország vezető politikusai.
  • A Pew Research Center felmérése mindeközben arra jutott, hogy az amerikaiak túlnyomó többsége elképesztően negatív véleménnyel van a politikusokról. Az ország lakói soha nem voltak még ennyire bizalmatlanok a köztisztviselőkkel szemben. 

Az amerikai politikusok országszerte arról számolnak be, hogy az egyre gyakoribb fenyegetések miatt sokkal jobban aggódnak a saját és családjuk biztonságáért, mint korábban.

Az amerikai köztisztviselőket ezerféleképpen próbálják fenyegetni és kiiktatni. Az utóbbi években voltak olyan kongresszusi képviselők, akiket meglőttek. A képviselőház elnökének, Nancy Pelosinak férjét egy kalapáccsal súlyosan összeverték – az elkövető egyébként a politikusra pályázott. Michigan kormányzóját, Gretchen Whitmert megpróbálták elrabolni. Egy virginiai törvényhozó tanácsadóit megtámadták egy baseballütővel, Louisville polgármesterének kampányirodájába pedig egy felfegyverzett férfi rontott be, majd rálőtt a városvezetőre. A lövedék szerencsére csak politikus pulóverét súrolta.

Félő, hogy megbénítják az állam működését

Ezenkívül olyan is előfordult, hogy valaki nyomkövető készüléket szerelt a renói polgármester autójára, Dél-Karolina állam törvényhozóit pedig halálosan megfenyegették, hogy ne merjenek új napelemtelepet létrehozni az államban. 2019-ben Buffalo külvárosában egy férfi bedobott egy csőbombautánzatot egy megyei jegyzőjelölt házának ablakán, mégpedig a következő üzenettel: „Ha nem száll ki a versenyből, a következő csőbomba már igazi lesz.”

A csőbombás incidens célpontja, Melissa Hartman szerint az ilyen események célja, hogy elrettentsék az embereket a politikai pozíciók betöltésétől, és veszélyeztetik az állami intézmények működtetését.

Az AP Newsnak elmondta, a fenyegetés után többen is odajöttek hozzá azzal, hogy eddig szerettek volna elindulni a városukban valamilyen politikai tisztségért, de nem akarják, hogy a családjuknak esetleg keresztül kelljen mennie azon, amin Hartmanéknak kellett.

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/usa/feher_haz/2024/09/26/egyesult-allamok-merenylet-donald-trump-eroszak-zavargasok-fenyegetes-nancy-pelosi-megosztottsag-politikai-eroszak/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Újabb ENSZ-békefenntartó sérült meg Dél-Libanonban

Péntek este Dél-Libanonban újabb ENSZ-békefenntartó sebesült meg. Az UNIFIL katasztrofális hatású regionális konfliktusra figyelmeztet, írja …