Másoktól eltérően a Golden State, azaz Kalifornia pénzügyi ereje adott ahhoz, hogy az elszakadás gondolatával kacérkodjon. Az Egyesült Államok GDP-jének egyhetedét Kalifornia teremti meg, és az összesen 3900 milliárd dollárral globálisan is a világ ötödik legnagyobb gazdasága az USA, Kína, Németország és Japán után – megelőzve Indiát, az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Texast és Olaszországot.
A délnyugati tagállam 39 millió lakosa az amerikai költségvetés legnagyobb nettó befizetője: 2022-ben 72 milliárd dollárral többet utaltak a szövetségi büdzsébe, mint amennyit visszakaptak.
Az Egyesült Királyságban a többi között egy ilyen arány billentette el a mérleg nyelvét a brexit felé. A dél-szudáni önrendelkezésről népszavazáson döntöttek 2011-ben. Skóciában és Katalóniában is felmerült az elszakadás, az utóbbit azonban a spanyol kormány erélyes fellépéssel hiúsított meg.
A szakadárok mozgalma robbantotta ki végső soron az ukrajnai háborút is.
Az elszakadás gondolatával az amerikaiak is eljátszadoztak.
Texasban a szövetségi adóemelés miatt a kormányzó fenyegetőzött kiválással még 2009-ben, néhány éve pedig az ottani republikánusok azt követelték a törvényhozóktól, hogy bocsássák szavazásra az elszakadás kérdését.
A kaliforniai „nemzetállam”
Donald Trump első hivatali ciklusa kezdetén, 2017-ben a kaliforniaiak csaknem harmada támogatta a békés kilépést az amerikai unióból. A közhangulat, és a Trump, illetve a Newsom közötti kapcsolat azóta csak romlott. A kormányzót többször rajtakapták, hogy Kaliforniát „nemzetállamnak” nevezte.
As far as I’m concerned, from Jan. 20 on until ???? is either dead or out of office, I live in the Republic of California and my President is Gavin Newsom.
— Lollioness (@lollioness.bsky.social) January 5, 2025 at 12:33 AM
A megválasztott elnök agresszív nézeteket vall a többi között a klíma- és bevándorláspolitikáról, és ezek merőben különböznek a legnépesebb amerikai tagállam álláspontjáról ugyanezekben a kérdésekben.
Ilyen helyzetben valószínűleg nem lenne nehéz összegyűjteni azt a durván kilencszázezer aláírást, amely a kaliforniai alkotmány módosításának kezdeményezéséhez szükséges.
Egy új alaptörvény megalapozhatja a kiválási törekvéseket.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!