2024. október 7., hétfőMa Renáta napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 364,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2024.10.07. Renáta Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 364,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Brandenburgban is felfordították a politikát a populisták

Hirdetés

Brandenburgban is felfordították a politikát a populisták

Szeptember 22-én tartottak tartományi választást a mindössze 2,5 milliós lélekszámú, Berlint teljesen átölelő Brandenburgban.

Az egykori NDK-s tartományban a választás tétje igen nagy volt, hiszen Szászország és Türingia után itt is erőt szeretett volna demonstrálni a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland (AfD), aminek érdekében még a türingiai győzelmet szállító Björn Höckét is elhívták kampányolni, míg helyben az SPD a további kormányzásért, országos szinten pedig Olaf Scholz jövőjéért harcolt – utóbbit annak ellenére, hogy az egyébként tartományban élő Scholztól a párt a kampánytól való távolmaradásra kérte.

Az már az exit poll alapján is látszott, hogy az öt évvel ezelőtti eredményhez képest így is javítva, ám csak egy kis előnnyel győzhetett az SPD, ami végül a szavazatok megszámlálása után biztossá vált, így a választás előtt egy vereség esetén visszavonulását felvető SPD-s Dietmar Woidke miniszterelnök ismét új kormányt alakíthat – a kérdés ugyanakkor az, hogyan lesz mögötte a parlamenti többség.

Hirdetés

A szavazatok megszámlálása után így fog kinézni a 88 fős potsdami parlament:

  • szociáldemokrata SPD – 30,9 százalék (öt évvel ezelőtthöz képest +4,7), 32 mandátum
  • szélsőjobboldali AfD – 29,2 százalék (+5,7), 30 mandátum
  • szociálisan konzervatív, szélsőbaloldali-populista BSW – 13,5 százalék (öt éve nem létezett), 14 mandátum
  • jobbközép-kereszténydemokrata CDU – 12,1 százalék (–3,5 százalék), 12 mandátum

Ezen pártokon kívül kiesett a parlamentből az ökobaloldali Zöldek, ami mindössze a szavazatok 4,1 százalékát kapta, valamint a pártszakadáson áteső, amorf módon a berlini hipsztereket és keletnémet munkásokat egyszerre képviselni próbáló egykori állampárt utódpártja, a die Linke, amire a szavazók mindössze 3 százaléka szavazott.

Azonban e pártoknál is rosszabb estén lehet túl a szövetségi szinten az SPD-vel és a Zöldekkel kormányzó FDP, hiszen a Christian Lindner vezette neoliberális párt 2021-es kormányra kerülésük óta már a hetedik tartományi parlamentből esik ki a választások során.

Ugyan az FDP már öt éve se jutott be a potsdami parlamentbe, de az akkori 4,1 százalékos eredményhez képest a mostani 0,8 százalékos hatalmas visszaesés.

Marad az SPD-kormány, de hogyan lesz ebből többség?

Az SPD-s Dietmar Woidke miniszterelnök elégedetten nézhet az eredményekre, hiszen pártja nemcsak hogy győzött – mindezt úgy, hogy a választások előtt pár hónappal hibahatáron túl voltak lemaradva az AfD-től –, hanem még bővítette is szavazóinak a számát, ami plusz két mandátumot ért.

Ugyanakkor ez a két eddigi juniorpartneréről nem mondható el, hiszen az országos szinten a közvélemény-kutatásokat vezető CDU sok szavazatot – valamint 3 mandátumot – vesztve mindössze csak a negyedik helyet szerezte meg, míg másik partnere, a Zöldek be se jutottak.

Jelenleg pedig a CDU-val kiegészülve nincs is meg a parlamenti többsége egy lehetséges SPD–CDU-kormánynak, ami nagyban köszönhető az EP-választásokon berobbanó szélsőbaloldali-populista BSW-nek.

A pártot csakúgy, mint a két legutóbbi tartományi választáson, most is sokan kritizálták, amiért plakátjaikon pártjuk névadója és arca, Sahra Wagenknecht szerepelt és az ő szövetségi programja köszönt vissza a kampányok során, miközben ő maga nem is indult a választáson. Azt pedig továbbra sem teljesen tudni, hogy a párt helyben egyébként mit képvisel, hiszen a kampány során leginkább az ukrajnai háborúval és a migrációval foglalkoztak, miközben az alacsony taglétszám miatt sok jelöltjük eleve nem is ismert.

Woidt a választás estéjén azt nyilatkozta, először a CDU-val fognak tárgyalni, és majd csak utána vizsgálják meg, kellenek-e további partnerek – már pedig az eredmények alapján kelleni fog, hiszen az SPD–CDU-nagykoalíció egy mandátummal maradt le a többségtől, így legalább egy BSW-szavazat kell, hogy megszavazzák Woidt történelmi negyedik ciklusát.

A tartományt 2013 óta irányító miniszterelnök egyébként az este folyamán úgy nyilatkozott, fellélegzett, amikor pártja győzött, azonban úgy látja, így is nehéz helyzetben lesz, hiszen az AfD-re utalva arról beszélt, a szavazók közel 30 százaléka szavazott egy részben nyíltan szélsőséges pártra.

Ráadásul az AfD a 30 mandátumával egy blokkoló kisebbséget is fel tud mutatni a kétharmados törvények […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/09/23/nemetorszag-brandenbug-alternative-fur-deutschland-spd-olaf-scholz-dietmar-woidke-tartomanyi-valasztas/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Hogyan üzen a Hamász Gázából a világnak?

Persze az is jogos kérdés, hogy miért gondol egészen mást a nyugati fősodor és az …