2024. november 2., szombatMa Achilles napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 375,00 Ft | CHF: 434,00 Ft
2024.11.02. Achilles Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 375,00 Ft | CHF: 434,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Bosszút forralnak a húszik az amerikai légicsapások miatt

Hirdetés

Bosszút forralnak a húszik az amerikai légicsapások miatt

A fenyegetés azután hangzott el, hogy a térségben tartózkodó amerikai csapatok légicsapásokat mértek olyan Jemenben található földalatti raktárakra, ahol a húszik rakétákat és más fegyvereket rejtettek el. Az amerikai hadsereg elmondása szerint a B-2 Spirit nagy hatótávolságú lopakodó bombázókat először alkalmazó rajtaütés célja a húszi katonai erő gyengítése volt. Ezzel kapcsolatban az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága közleményt adott ki, amelyben kifejtették , hogy

ezek az intézkedések azért történtek, hogy csökkentsék a húszik azon képességét, hogy folytassák vakmerő és jogellenes támadásaikat a nemzetközi kereskedelmi hajózás, az Egyesült Államok, a (nemzetközi) koalíció, valamint a kereskedelmi személyzet és a hajók ellen a Vörös-tengeren, a Báb al-Mandeb-szorosban és az Ádeni-öbölben.

Mikor erősödtek így meg a húszik?

A jemeni húszik (más néven Anszár Alláh) egy síita vallási-politikai mozgalom, amely az észak-jemeni zajdita síita közösségből származik. Az 1990-es években alakult, amikor a közösségük kirekesztettsége és a kormány elnyomása ellen tiltakoztak. A csoportot eredetileg Huszein Badr ad-Dín al-Húszi alapította, aki a jemeni kormány és a szaúdi befolyás elleni harc jegyében állt ki. 

Hirdetés

A húszik kezdetben egy kisebb, politikai és vallási szervezetként működtek, amely a zajditák érdekeinek képviseletére és védelmére törekedett. Azonban az évek során egyre inkább militarizálódott, főként a jemeni kormány elleni konfliktusok és a szaúdi beavatkozások miatt. Al-Húszi 2004-es meggyilkolása után a szervezet új vezetőt választott, és még inkább radikalizálódott. Fokozatosan egyre nagyobb területeket vontak ellenőrzésük alá, különösen Észak-Jemenben.

2009 novemberében a jemeni milícia offenzívát indított Szaúd-Arábia ellen, amire utóbbi légicsapásokkal válaszolt, valamint szárazföldi összecsapásokra is sor került. A harcok következtében több mint 130 szaúdi állampolgár vesztette életét.

2015-ben a húszik előrenyomulása Szaúd-Arábiát és szövetségeseit katonai beavatkozásra késztette a jemeni kormány támogatására. A szaúdi vezetésű koalíció célja az volt, hogy visszaszorítsa a síita milíciát, és helyreállítsa a nemzetközileg elismert jemeni kormányt. A konfliktus azonban elhúzódó polgárháborúvá eszkalálódott, amely során a húszik továbbra is jelentős területeket ellenőriztek Észak-Jemenben, beleértve Szanaát is. Egyre fejlettebb fegyvereket és technológiákat használtak, például ballisztikus rakétákat és drónokat, amelyekkel szaúdi célpontokat, valamint a Vörös-tengeren közlekedő hajókat támadták.

A jemeni konfliktus továbbra is megoldatlan maradt, a húszik befolyása jelentősnek mondható. A háború tovább súlyosbította az arab ország humanitárius helyzetét, amely az egyik legsúlyosabbá vált a világon. Több millió ember szorul segélyre és alapvető szolgáltatásokra. A húszik továbbra is kihasználják a jemeni belpolitikai instabilitást és az ország etnikai-vallási megosztottságát, hogy fenntartsák hatalmukat és igazolják a szaúdi koalícióval szembeni ellenállásukat.

Kik állnak a húszik mögött?

Az irániak támogatják a húszik ügyét, és a csoportot a Hezbollahhoz hasonlítják. „Az iráni Iszlám Köztársaság támogatja az Anszár Alláh (húszik) tevékenységét Jemenben, és (a csoportot) az Iszlám Ébredés mozgalom sikere részeként értelmezi ” – mondta Ali Akbar Velajati, a legfelsőbb iráni vezető, Ali Hámenei tanácsadója 2014 októberében. Teherán azonban többször is tagadta, hogy fegyvereket és pénzt, vagy kiképzést biztosítana a jemeni csoportnak.

Szaúd-Arábia viszont régóta vádolja azzal Iránt, hogy titokban felfegyverzi a húszikat, így rajtuk keresztül proxy háborút vív. 2015-ben Szaúd al-Fajszal herceg, az egykori szaúdi külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy országa aggódik amiatt, hogy Irán tevékenységével instabilitást idéz elő a térségben.

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/10/26/huszi-jemen-siita-radikalis-iszlam-usa-haboru-kozel-kelet/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Trump vagy Harris? Ez a kérdés nemcsak Hollywoodot, hanem a teljes amerikai médiát is megosztja

Noha a nyugati országokból és így az Egyesült Államokból mindig érkeznek intelmek a média kiegyensúlyozottságával …