Robinson professzor szerint a háborúk általában két módon érhetnek véget. Az egyik esetben valamelyik fél teljes győzelmet arat, és rákényszerítheti akaratát a másikra.
A másik forgatókönyv szerint egyik fél sem ér el döntő győzelmet, és tárgyalásos úton születik megegyezés, ami kompromisszumokat követel mindkét szereplőtől. Ez tipikusan akkor következik be, amikor mindkét hadviselő fél egy „kölcsönösen fájdalmas patthelyzetben” találja magát.
A lassan három éve tartó háborúról, és a nyugati hatalmak hozzáállásáról elmondta, hogy eddig „a cél a győzelem általi béke volt. Ez a stratégia kudarcot vallott”. Bár a professzor nem tesz utalást Orbán Viktor miniszterelnökre, a tárgyalásos békéről vallott álláspontjuk egyezőnek tűnik.
Kanadai professzor: Oroszország az erősebb
Robinson szerint mára nyilvánvalóvá vált, hogy Oroszország a háború erősebb szereplője, és az előnye növekszik. Bár nem zárható ki, hogy mindez megfordul, inkább hihető Oroszország jövőbeli előnye. „Nem is Oroszország előnye a kérdéses, hanem annak mértéke” – írja elemzésében a szakértő, akinek mesterdiplomája van orosz és kelet-európai tanulmányokból.
Ukrajna ezzel szemben súlyos nehézségekkel küzd. Nem csak, hogy menthetetlenül teret veszít, de nem sok kilátása van arra, hogy a helyzetet a maga javára fordítsa. A professzor több, emögött megbúvó tényezőt is azonosított:
- rendkívül valószínűtlen, hogy a nyugati támogatás jelentősen meghaladná a mostani szintet,
- jelentős az emberi erőforrás hiány
- és egyre súlyosabb problémák vannak a morállal.
A professzor szerint jelenleg Oroszország kezeli jobban a lemorzsolódást, miközben az is látszik, hogy az orosz morál erősebben kitart, mint az ukrán. „Nincs nyilvánvaló ok arra gyanakodni, hogy rövid- vagy középtávon bármelyik tényező jelentősen megváltozna Ukrajna javára.
Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy az abszolút ukrán győzelem – az ukrán kormány által meghatározott feltételekkel, ami az összes elvesztett terület visszaszerzése – szinte lehetetlen
– fogalmazott a professzor, aki szerint ez nem jelenti azt, hogy Oroszországnak biztosított a győzelme abban az értelemben, hogy olyan domináns pozíciót szerez, hogy bármilyen feltételeket rákényszeríthet Ukrajnára.
Persze egy ilyen végkimenetel továbbra is lehetséges, ha például az Ukrajnának nyújtott nyugati
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!