Ferenc pápa Ázsiába látogatott, és a következő napokban több országba is elutazik. Az út egyik motivációja, hogy egy pápai zarándoklat mozgósítja a híveket, erősítve az egyház helyi jelenlétét. Ferenc pápának erős testvéri kapcsolatai is vannak az ottani katolikusokhoz. A befogadás iránti elkötelezettségének részeként az egyház történetében először nevezett ki bíborosokat Pápua Új-Guineából, Kelet-Timorból és Szingapúrból. De a vallási dimenzión kívül Ferenc pápa abszolút uralkodóként a Vatikánvárosi Állam államfője is, ahol az egyház irányító szervezete, a Szentszék székel. A Szentszék 184 országgal tart fenn diplomáciai kapcsolatot, és állandó megfigyelő státusszal rendelkezik az ENSZ-ben, így az egyházfő mindig diplomata is.
A pápai utakat leginkább tehát e két szerepkör, a spirituális és a diplomáciai kölcsönhatása teszi izgalmassá. De mely kölcsönhatások és pápai prioritások mozgatják az ázsiai körutat?
Indonézia: Katolikus–muszlim kapcsolatok
A muszlim világgal, különösen a szunnita iszlámmal való kapcsolatok javítása Ferenc számára kezdettől fogva prioritás volt. A világ legnépesebb muszlim nemzetének, Indonéziának a meglátogatása jól példázza ezt a célt. Mindez egyúttal része Ferenc „találkozás diplomáciájának”, amelyet a párbeszéd és a tisztelet gesztusai jellemeznek, és amely Indonéziában is látható lesz. A pápa többek között részt vesz egy vallásközi találkozón a jakartai Istiqlal-mecsetben, Délkelet-Ázsia legnagyobb mecsetében. Sőt várhatóan meglátogatja a mecsetet a szemközti Nagyboldogasszony katolikus katedrálissal összekötő Barátság alagutat, amely az egészséges vallási együttélést szimbolizálja a mintegy 8,6 millió római katolikus hívővel bíró országban.
Pápua Új-Guinea: Éghajlatváltozás
A pápua új-guineai katolikus egyház „erős és multikulturális” egyházként tűnik ki, ami körülbelül 3,5 millió hívet számlál. Ferenc környezetvédelmi üzenetet visz majd, mert az ország rendkívül sebezhető a klímaváltozással szemben. Mivel Ferenc összekapcsolja a klímaváltozást, a vállalati erőforráskitermelést, a szegénységet és a nyugati közömbösséget a környezeti romlás fejlődő országokra gyakorolt aránytalan hatásával, az ezekre a kérdésekre […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/09/03/ferenc-papa-vatikan-azsia-koronavirus-jarvany-kina/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!