Nagyjából kilencmillió ember él együtt az alattomos, 1-es típusú cukorbajjal – írta a Deutsche Welle. A gyerekkorinak is nevezett diabétesz autoimmun betegség, amikor is a test saját immunsejtjei megtámadják és elpusztítják a hasnyálmirigy inzulintermelő bétasejtjeit.
Az immunrendszer úgynevezett T-sejtjeire azért van szüksége a szervezetnek, hogy védekezni tudjon különböző kórokozók, a baktériumok és a vírusok ellen. Azonban az 1-es típusú cukorbetegséggel élők testében a T-sejtek kibújnak a szabályozás alól, és saját útjukat járják.
Ez váltja ki a cukorbetegségek tíz százalékát adó 1-es típust.
Az érintetteknek ébredéstől kezdve minden döntésüket meg kell fontolniuk – illusztrálta helyzetüket Grace Bennett, akit 12 éves korában diagnosztizáltak a betegséggel, ma pedig a cukorbetegeket segítő jótékonysági szervezet alkalmazottja.
Dilemma még az uzsonna is, mert bár csillapíthatja az éhséget, de a cukorszintet is megemelheti.
A T1D, azaz 1-es típusú cukorbetegek szervezete nem termel elég inzulint, ezért a hiányt – befecskendezéssel – rendszeresen a hormon szintetikus változatával kell pótolniuk. Ehhez folyamatosan figyelniük kell a glükózszint alakulását, és gondosan szabályozniuk kell az inzulinbevitelt.
Az ehhez szükséges eszközök nem kis kiadást jelentetnek, ezért Magyarországon 2019 óta a támogatott termékek kategóriájába kerültek.
A biztató jövőt kétségtelenül az jelentené, ha az inzulint például hetente legfeljebb egy alkalommal kellene […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!