Kedden szavazott az Európai Parlament az európai acélipar védelme érdekében, ami kapcsán többek között
csökkenti az EU-n kívüli acélimport kapcsán meghatározott kvótát.
A Donald Trump amerikai elnök által indított globális kereskedelmi háború miatt sok országban acélfelesleg gyülemlett fel, amit emiatt más országokban szeretnének értékesíteni – az Európai Parlament most ezzel kapcsolatosan védené az európai acélipart.
A szabályozás érdekében a még 2024-ben bevezetett kvóta számát 47 százalékkal csökkentik, így évente 18,3 millió tonna acélt lehet majd csak az EU-ba importálni, míg a kvótán felüli importra a jelenlegi 25 százalékos vámtarifa helyett 50 százalékos vámot vetne ki.
A szavazásról kiadott közlemény szerint Ukrajna mint tagjelölt ország külön elbírálásban részesül majd, a kvóták elosztása kapcsán külön fogják kezelni azt más országokkal szemben.
A mostani szabályozásnak a célja az, hogy segítsék az EU acéliparát azzal, hogy drágábbá teszik a globális túltermelés miatt felgyülemlett acél EU-ba importálását. A most elfogadott szabályozás az idén június 30-án lejáró, még 2018-ban hozott védintézkedéseket váltja majd fel.
Az új szabályozás egyik újdonsága, hogy miként határozzák meg az acél származási országát: innentől kezdve a kvóták nem lesznek kijátszhatóak azzal, hogy az acélt egy másik országban beolvasztják, majd minimális átmunkálás után újraöntve átcímkézik a származási helyét, mert a származási országnak majd az számít, hogy először hol öntötték ki az adott acélt – a kvóták kapcsán a Bizottságnak ezt is figyelembe kell majd vennie.
Az új szabályozást az EP-képviselők 606 igen, 16 nem és 39 tartózkodás mellett szavazták meg. Ahhoz, hogy az július 1-jétől érvényes legyen még a tagállamok kormányaiból álló Európai Unió Tanácsának (röviden: Tanács) is meg kell szavaznia, de ez mindössze csak formalitás.
Az EP sajtóosztálya által kiadott közlemény szerint az új szabályozás megfelel a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályainak, és a származási ország meghatározásánál bevezetett új szabállyal szerintük javul majd a nyomonkövethetőség is.
(Borítókép: A HKM acélművek épületei Duisburgban 2026. április 8-án. Fotó: Sascha Schuermann / Getty Images)
<a href="https://dex.hu/x.php?id=googlepref_desktop&url=https://google.com/preferences/source?q=https://index.hu" […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!