Elfogadta a szélsőjobboldali FPÖ elnökének, az Orbán Viktor szövetségesének számító Herbert Kicklnek a felkérését a kereszténydemokrata ÖVP, így a két párt megkezdi a koalíciós tárgyalásokat a közös kormányzás reményében.
Minderről a párt ideiglenes elnöke, Christian Stocker beszélt egy sajtótájékoztatón, azután, hogy még a hét elején Alexander Van der Bellen szövetségi elnök Kicklt bízta meg kormányalakítással, mivel a választás után az ÖVP kormányalakítási kísérlete a szocialista SPÖ-vel, valamint a liberális NEOS-szal az adókérdések miatt megbukott.
Az FPÖ elnöksége még kedd este össze is ült, hogy megállapodjanak abban, hogy az ÖVP-vel szeretnének kormányozni, ami már két ízben, 2000-ben és 2017-ben is megtörtént szövetségi szinten. Emellett a kilenc tartományból ötben eleve a pártok színei miatt türkiz–feketének is nevezett koalíció működik jelenleg – Stájerországban ráadásul FPÖ-s tartományi kormányzóval az élén, ahol így az ÖVP a juniorpartner.
Stocker elmondta, hogy az ÖVP számára az új választások nem elfogadhatóak, mivel Ausztriában sürgős politikai intézkedésekre van szükség az ország gazdasági helyzete, valamint annak a társadalomra gyakorolt negatív hatása végett.
Ugyanakkor Stocker és az ÖVP nem kíván csendestárs lenni Ausztria második világháború utáni történelmének első szélsőjobboldali kancellárjának kormányában, mivel a párt több feltételt is megfogalmazott egy leendő fekete–türkiz koalíció megvalósulásához: a leendő FPÖ–ÖVP-kormánynak
- tiszteletben kell tartani a jogállamiságot;
- fenntartani a média szabadságát;
- nem szabad függnie Oroszországtól;
- határozottan fel kell lépnie az antiszemitizmus ellen;
- valamint Ausztriának az Európai Unió megbízható partnerének kell lennie.
A választás előtt egyébként még Kicklt a demokrácia és Ausztria biztonságának a veszélyeztetőjeként jellemző Stocker elárulta, csak ezen feltételek teljesülésével hajlandó pártja kormányra lépni az FPÖ-vel, és szerinte a tárgyalások során kiderül, mennyire tud partnere lenni a párt és Kickl az ÖVP-nek.
Könnyebbek lehetnek a tárgyalások, mint a szocialistákkal
Mint fentebb írtuk, nem precedensnélküli a két párt együttműködése. 2000-ben úgy kormányoztak együtt, hogy a kancellárt a választáson az FPÖ mögött harmadikként végző ÖVP adta Wolfgang Schlüssel személyében, míg 2017-ben szintén az ÖVP-s Sebastian Kurz vezette a türkiz–fekete kormányt – mindkét esetben egyébként korrupciós botrány miatt nem töltötte ki négyéves mandátumát az akkori kormány.
A két párt között egyébként jóval nagyobb lehet majd az egyetértés a koalíciós tárgyalások során, mint az ÖVP, SPÖ és NEOS között – az ÖVP-hez hasonlóan az FPÖ is a gazdasági helyzet javulását nem a gazdagokra kivetett magasabb adók vagy vagyonadó bevezetésében látja mint az SPÖ, hanem a kormányzati kiadások, elsősorban a szociális programok csökkentésében.
Emiatt egyébként az ÖVP-ben a háttérben többen is kritizálták a január elején lemondó Karl Nehammert, amiért az FPÖ-vel – de leginkább Kickllel – való tárgyalást élből elutasította.
A párt piacpárti, üzleti része ugyanis elfogadhatatlannak tartotta Andreas Babler vezette SPÖ-t és az ő gazdasági programját, az ugyanis a gazdagok […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!