A háborúnak karácsonyra vége lesz. Mindenki ezt mondta, amikor 1914 augusztusában Nagy-Britannia, Franciaország és Németország háborúba lépett. Talán ezért volt az, hogy december elején, amikor még nem látszott győzelem, a nyugati front Belgiumtól Franciaországon át húzódó részein szüneteltek a harcok.
Amikor karácsonyeste énekeltek a lövészárkokban, a katonák mindkét oldalon úgy döntöttek, hogy megkockáztatnak egy sétát a senki földjén. Sőt, egy dokumentált esetben még egy focimeccset is vívtak az ellenfelek. A katonák mindkét oldalon a Csendes éjt énekelték, amikor elkezdett esni a hó.
A fegyverszünetet hivatalosan egyik hatalom sem hirdette meg. Bár XV. Benedek pápa a hónap elején felszólított tűzszünetre, ezt mindegyik fél elutasította. Franciaországnak és Belgiumnak nem sok kedve volt fegyverszünetet kötni egy megszálló hadsereggel. És egy globális, soknemzetiségű birodalmak közötti háborúban nem volt egyetértés a karácsonyi tűzszünet időzítéséről vagy jelentőségéről a muszlim, szikh, zsidó, hindu vagy sintoista katonák számára. Még a keleti fronton szolgáló keleti ortodox csapatok számára is néhány héttel később lett volna a karácsony – írta meg a Foreign Policy.
Ehelyett a frontvonalak mentén spontán fegyverszünetek voltak. Miközben mindkét fél énekelt, a jelentések szerint sok német úgy döntött, hogy december 25-e és 27-e között nem tesz semmilyen harci cselekményt. Franciaországban, Laventie közelében a német katonák 23-án elkezdték felállítani a karácsonyfákat a lövészárkaik mentén, és tisztjeik találkozót kértek brit kollégáiktól. Malcolm Brown és Shirley Seaton Christmas Truce című könyvükben arról számolnak be, hogy a német tisztek „szentestére és karácsony napjára ad hoc fegyverszünetet javasoltak”, amit a brit tisztek elfogadtak. Hasonló informális megállapodásokra került sor a frontvonalakon felfelé és lefelé, a különböző szektorokban eltérő eredménnyel.
A fegyverszünet informális jellege azt jelentette, hogy nem mindenki vett részt benne. Részben ez az oka annak, hogy az esemény mára mitikus jelleget öltött. Sokan, akik a fronton voltak, nem tapasztalták meg, és így kételkedtek abban, hogy valóban megtörtént. Még ott is, ahol látszólag béke uralkodott, a tisztek aggódtak, hogy „a fegyverszünet valószínűleg addig fog tartani, amíg valaki elég bolond lesz ahhoz, hogy letegye a puskáját”.
A nyugati fronton a karácsonyi fegyverszünetek különböző időpontokban értek véget. 27-én eleredt az eső, és a katonák ismét térdig gázoltak a sárban. A frontvonal egyes szakaszain januárban újraindultak a harcok. Egy katona azonban azt írta haza, hogy a front egy részén, a flandriai Ploegsteert közelében egészen március közepéig nem igazán volt harc a karácsonyi fegyverszünetet követően. A Neuve Chapelle-i csata 1915 márciusában végleg megtörte a békét. Az április eleji húsvéti fegyverszüneti kísérleteket nagyrészt figyelmen kívül hagyták.
A népi emlékezet részévé vált a fegyverszünet
Az első világháború első decemberében tartott karácsonyi fegyverszünet túlmutat a történelmi érdekességeken, és a népi emlékezet részévé vált. Popdalok, tévéműsorok, sőt reklámok is utalnak az 1914. decemberi […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/12/26/karacsony-tuzszunet-i.-vilaghaboru-marketing-pr-fegyvernyugvas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!