156 nap és két sikertelen koalíciós tárgyalás után végre március 3-án, hétfőn beiktatták az új osztrák kormányt. Az új osztrák kormánynak a tagjai a jobbközép-kereszténydemokrata Osztrák Néppárt (ÖVP), a szociáldemokrata SPD, valamint a liberális NEOS, amelyeknek 110 mandátumukkal egy kényelmes többségük lesz a 183 fős osztrák alsóházban.
Azt már a választások után leírtuk, hogy hosszú koalíciós tárgyalásokra lehet számítani, ugyanakkor ez a 156 nap Ausztria történetében a leghosszabb idő, amit valaha is kormányalakításra szántak a Lajtán túl.
Ráadásul ez az idő elég sok fordulatot tartogatott: először ugyanis a most megalakult kormány tagjai tárgyaltak egymással, azonban a tárgyalóasztaltól először a liberálisok, majd pedig a konzervatívok is felálltak, amiért több fontos kérdésben nem tudtak megegyezni.
Az ÖVP ráadásul a pártelnöki és kancellári posztot is elvesztette, hiszen az egykori kancellár Karl Nehammer lemondott minden posztjáról, hogy a párt egy új vezetővel tárgyalhasson, a választásokat megnyerő szélsőjobboldali FPÖ-vel és annak vezetőjével, Herbert Kickllel, de a két párt közötti kultúrpolitikai kérdésekben vallott eltérő nézetek – elsősorban az Európai Unió, Ukrajna és a közmédia kapcsán – miatt azok a tárgyalások is zátonyra futottak.
Végül most a Karl Nehammer által megálmodott kormány kezdheti meg a munkát, azonban Nehammer nélkül,
aki ráadásul időközben még parlamenti mandátumát is visszaadta.

Alternatíva híján jobbnak látták inkább megegyezni
A három párt még február utolsó hetében állapodott meg a közös kormányzásban – két héttel azután, hogy az FPÖ és ÖVP közötti tárgyalások is holtpontra jutottak –, majd március első hétvégéjén mindegyik párt el is fogadta a kormányprogramot.
Ugyanakkor a három párt nem azért áll össze, mert olyan sok mindenben egyetértenek – elvégre akkor nem álltak volna fel a tárgyalóasztaltól januárban, okozva ezzel Nehammer bukását is –, hanem mert nincs más alternatíva.
Amennyiben nem a mostani, a pártok klasszikus színei miatt fekete-piros-rózsaszínnek nevezett kormány alakul meg, az ÖVP–SPÖ-nagykoalíciónak mindössze egy mandátumos többsége lett volna, vagy a NEOS helyett választhatták volna a Zöldeket, amit viszont az ÖVP az elmúlt […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!