Az azóta megszűnt amerikai Pan Am légitársaság Londonból New Yorkba tartó Boeing 747-es óriásgépét 36 évvel ezelőtt, 1988. december 21-én időzített pokolgéppel felrobbantották. A brit kriminalisztika történetének eddigi legsúlyosabb terrorcselekményében 270-en vesztették életüket, köztük négy magyar utas.
Az MTI beszámolója szerint a repülőgép roncsai 11 ezer méteres magasságból a skóciai Lockerbie-re zuhantak. Az áldozatok közül tizenegy a jelentős részben letarolt kisváros lakója volt.
London és Washington 1991-ben büntetőeljárást kezdeményezett két líbiai hírszerzési ügynök ellen, akiket a pokolgép elhelyezésével vádoltak. A vád alapja az a feltételezés volt, hogy Líbia a Tripoli és Bengázi ellen 1986-ban végrehajtott amerikai légitámadást torolta meg a merénylettel. Líbia – ENSZ-szankciók nyomása alatt – végül kiadta a két körözött ügynököt.
Egyiküket, Abdelbóászet Ali Mohamed al-Megrahit 2001. december 31-én életfogytiglani börtönre ítélte az eljáró skót bíróság, amely a kiadatás fejében semleges ítélkezési területhez ragaszkodó líbiai álláspont miatt Hollandiában ült össze.
Megrahinak – aki mindvégig tagadta bűnösségét – az ítélet szerint legalább 27 évet kellett volna rács mögött töltenie, de elhatalmasodó rákbetegsége miatt 2009-ben szabadon engedték, és hazatérése után három évvel, 2012-ben meghalt.
Máig Ali Mohamed al-Megrahi az egyetlen olyan gyanúsított, akit elítéltek a lockerbie-i merényletért.
Kenny MacAskill, aki 2007 és 2014 között töltötte be a skót kormányban az igazságügyi miniszteri tisztséget – és e […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!