2024. október 13., vasárnapMa Kálmán napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2024.10.13. Kálmán Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / A technológia, amely egyszer elpusztíthat bennünket

Hirdetés

A technológia, amely egyszer elpusztíthat bennünket

Manapság már közhelynek tűnik, amikor a harctéren a drónok „felokosításáról” beszélünk. Elvégre az ember agya korlátozott, míg a mesterséges intelligencia képességei már a jelenlegi számítógépes teljesítmény mellett is szinte korlátlanok lehetnek. Egy harci vagy megfigyelésre használt drónnak általában egy kezelője van, aki még a legjobb esetben is maximum két vagy három drónt képes egyszerre irányítani. Ha a drónokat az AI irányítaná, akkor a korlátot csak a pénz mennyisége jelentené. Így elméletben több ezer, százezer vagy milliónyi drónt lehetne az ellenfélre küldeni, ami ellen jelenleg még nem nagyon van ellenszer.

Az amerikai légierő MQ-1B Predator pilóta nélküli repülőgépe 2016. január 7-én

Az amerikai légierő MQ-1B Predator pilóta nélküli repülőgépe 2016. január 7-én

Fotó: John Moore / Getty Images Hungary

Ez a technológia még mindig nem működik a fronton, egy sor technikai korlátja van. Részben magának az AI-nak a jelenlegi képességei, a hálózati kapacitások, a drónok akkumulátorteljesítménye stb. Mindezek ellenére az orosz–ukrán háborúban a drón az egyik legfontosabb harci eszközzé vált. A jelentések szerint csaknem tízezer drón semmisül meg mindkét oldalon minden egyes hónapban, miközben 2024 nyarára Oroszország és Ukrajna úgy felpörgette a dróngyártást, hogy év végéig összesen 100-150 ezer drónt tudnak legyártani saját maguk, külön-külön. 

Hirdetés

Itt egy kis technológiai szikra hiányzik, hogy az AI segítségével ezek a drónok szintet lépjenek a halálos autonóm fegyverrendszerek irányába.

És minél tovább tart a háború, annál több katonai innovációt láthatunk. A harctéren jobbnak kell lenni az ellenfélnél, az újonnan megjelent megoldásokra muszáj reagálni, mert a versenyelőny az életet, a technológiai hátrány pedig a halált jelentheti. A világ pedig árgus szemekkel figyel: ami beválik a fronton, átvehető, tanulható, gyártható, és később alkalmazható és tökélesíthető. A jövő háborúit az orosz–ukrán példák alapján vívják meg, ahogyan az I. világháborút vívták a második búr háború (1899–1902) tapasztalatai és (katonai) technológiai vívmányai alapján (például a géppuskát és a gyorslövő tüzérséget).

A Maxim géppuska a második búr háború egyik legfontosabb technológiai újítása volt. A fegyver hatékonyságát a tűzgyorsaságában mutatta meg, amely óriási előnyt jelentett a hagyományos kézi lőfegyverekkel szemben

A Maxim géppuska a második búr háború egyik legfontosabb technológiai újítása volt. A fegyver hatékonyságát a tűzgyorsaságában mutatta meg, amely óriási előnyt jelentett a hagyományos kézi lőfegyverekkel szemben

Fotó: Universal History Archive / Getty Images Hungary

A jelenleg is a fronton lévő vagy a különböző védelmi vállalatok által tesztelt és fejlesztett AI-alapú technológiák azonban csak kis részben szólnak a drónokról. Ennél jóval nagyobb szeletét képezi a hírszerzés és a nagy mennyiségű adatok feldolgozása, előrejelzések megalkotása, kibervédelem, szimuláció és tréning.

Az egyszerűség ereje

Azonban ha a jelenleg is a katonai konfliktusokban egyre többet használt AI-alapú technológiákat keresünk, akkor valójában nem az öngyilkos drónokra vagy a különböző autonóm fegyverrendszerekre kell gondolnunk. Hanem a logisztikára. A háborús front tapasztalatai helyett ehhez egy kicsit messzebbre kell visszamenni: azokhoz, akik a mesterséges intelligencia használatát a mindennapi működésük részévé tették az elmúlt években, és akik ebben a legjobbak: a Walmarthoz és az Amazonhoz.

Az AI-alapú logisztika jelenleg elérhető technológiái. A Symbotic technológiáira épít az amerikai kiskereskedelmi óriáscég, a Walmart is.

A bevételei alapján a világ legnagyobb online piactere, az Amazon az elmúlt néhány évben bámulatos evolúción esett át, amelynek a középpontjában a hatékonyság és a költségoptimalizáció állt. Ebben a mesterséges intelligenciának központi szerep jutott. Az Amazon a következő területeken használja az AI-t:

  1. Ellátási lánc optimalizálása. A mesterséges intelligenciát a tervezéshez használják, hogy a lehető legköltséghatékonyabb és leggyorsabb ellátási láncokat alakítsanak ki.
  2. Robotika és automatizálás a raktárakban. Az Amazon raktáraiban autonóm robotok dolgoznak, amelyek a termékek raktározásáért és kategorizálásáért felelnek – a nap 24 órájában. Nincs 8 órás műszak, nincs ebéd- vagy cigiszünet. Nincs hétvége, ahogy nincs fáradt munkavállaló miatti hatékonyságot rontó tényező sem.
  3. Útvonal-optimalizálás. Az Amazon az AI segítségével számítja ki, hogy az áru a lehető legrövidebb úton érjen célja a lehető legkevesebb költségek mellett – beleszámítva az időjárási viszonyokat, aktuális forgalmat, üzemanyag-fogyasztást stb.
  4. Előrejelző karbantartás. Az AI előrejelzi, hogy mikor mit kell majd karbantartani és javítani, hogy soha ne legyen leállás.
  5. Adatvezérelt döntéshozatal. A mesterséges intelligencia a „big data” segítségével segíti az Amazon vezetőit a piaci döntések meghozatalában.

Az Amazon robotjai a cég egyik raktárában.

Így a mesterséges intelligencia integrálása dollármilliókat (vagy milliárdokat?) spórolt meg az elmúlt időszakban az Amazonnak, nem beszélve a reputációs előnyökről, a gyorsaságról, optimális működésről stb.

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/09/17/haboru-oroszorszag-ukrajna-mesterseges-intelligencia-dron/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Újabb ENSZ-békefenntartó sérült meg Dél-Libanonban

Péntek este Dél-Libanonban újabb ENSZ-békefenntartó sebesült meg. Az UNIFIL katasztrofális hatású regionális konfliktusra figyelmeztet, írja …