Robert Fico kormánya januárban elveszítette többségét a szlovák parlamentben, amit azóta ugyan visszaszerzett, de 76 képviselővel erősen ingatag többsége volt a 150 fős törvényhozásban.
A helyzet előzménye, hogy a Fico-kormányt alkotó koalíciós pártok közül a szociáldemokrata Hlas és a szélsőjobboldali SNS között komoly ellentét robbant ki, miután Peter Pellegriniből, a korábbi házelnökből köztársasági elnök lett. Az SNS és a Hlas is nyilvánosság előtt követelte a házelnöki posztot, a viták pedig odáig fajultak, hogy a két pártból többen is kiváltak, míg a Hlasból két képviselőt kizártak, így a kormánykoalíció tagjainak száma előbb 72 főre csökkent, majd később négy képviselővel sikerült kiegyezni.
Három renitenst kellett visszacsalogatni
Hetek óta zajlottak az egyeztetések a 79-es létszám visszaállításáról – a megnyugtató kormányzáshoz ugyanis legalább ennyien kellenek. Az ellenzék szerint azonban egyértelműen előrehozott választásokra van szükség, Michal Truban, a legerősebb ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia (PS) alelnöke azt gondolja, a kormány csak úgy tesz, mintha működne.
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a Smer és a PS szinte fej fej mellett áll, így egy előrehozott választás esetén nehéz lenne egyértelmű esélyesről beszélni.
Robert Fico kedd délután jelentette be, hogy két korábbi hlasos politikussal már megegyezett. A megállapodás értelmében Samuel Migal lett a beruházási, régiófejlesztési és informatizációs miniszter, míg Radomír Salitros államtitkárként folytatja. A parlamentből távozó két képviselő mandátumát a Hlas vezetéséhez közelebbi jelöltek vehetik át, akik megbízhatóbban szavazhatnak a koalíciós törvénytervezetekről – írja az Új Szó.
Egymással bokszol két kormánypárt
Az Index a témával kapcsolatban megkereste Tokár Géza felvidéki magyar politológust, aki elmondta, „megszületett a megállapodás, de az továbbra is kérdés, hogy mire vállalnak felelősséget”.
„Az alapvetően keményvonalas SNS és a Hlas egy része a politikai spektrum két szélén helyezkedik el. Egyelőre nem tudhatjuk, hogy olyan témákban, amelyek hangsúlyosan nem tetszenek az egyik vagy a másik oldalnak, képesek-e kompromisszumra. A házelnök személyéről egy éve nem sikerül konszenzusra jutniuk, de az úgynevezett tévétanács, vagyis a köztelevízió vezetőinek megválasztása kapcsán is bokszolt egymással a két párt” − nyilatkozta Tokár Géza.
Amikor nincs megegyezés, akkor a parlamenti pártok az előrehozott választásokkal fenyegetik egymást, ez egyfajta jolly joker, de mondhatnám azt is, hogy atomfegyver, amit mindig elő lehet húzni, ha gond van
– hangsúlyozta a politológus.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/03/21/szlovakia-szlovak-kormany-robert-fico/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!