Radikális átalakuláson megy keresztül a XXI. század energiapiaca. A klímaváltozás, a globális dekarbonizációs törekvések és a fosszilis energiahordozóktól való függés hosszú távú fenntarthatatlansága új irányokat kényszerít a nemzetállamokra. Ebben a folyamatban a történelmileg a világ egyik legnagyobb olajexportőreként ismert Szaúd-Arábia váratlanul, de tudatosan vált a megújuló energia egyik legaktívabb szereplőjévé.
A királyság Vízió 2030 stratégiája kulcsszerepet játszik az átalakulásban: célja, hogy 2030-ra az ország gazdasága csökkentse függőségét az olajtól, és a megújuló energiaforrások, különösen a nap- és szélenergia, kiemelt szerephez jussanak. Ez a stratégia az energetikai mellett, társadalmi és geopolitikai fordulatot is jelez.
Vízió 2030 – a reformból példakép lett
A Mohamed bin Szalmán trónörökös által elindított reformprogram célja, hogy Szaúd-Arábia modern, versenyképes, innovatív társadalommá váljon. Ennek fontos eleme az energiamix radikális átalakítása, különösen annak fényében, hogy a fosszilis energia dominanciáját mind a nemzetközi piacok, mind a környezetvédelmi nyomás egyre erősebben megkérdőjelezi.
A Vízió 2030 már eddig is látványos eredményeket hozott: növekedett a nem olajalapú GDP aránya (a 2014-es 47,5% -ról 53,2%- ra 2025-ben), fejlődött az infrastruktúra, és ugrásszerűen nőtt a megújuló energiához köthető beruházások volumene. A reformok más országokat is inspirálnak (pl. Omán), különösen egy olyan régióban, ahol sok állam hasonló kihívásokkal küzd.
Szaúd-Arábia lehet a zöld energia új globális szereplője?
A megújuló energiaforrásokra irányuló erőfeszítések részeként Szaúd-Arábia 2019-ben bevezette a Nemzeti Megújuló Energia Programot, hogy növelje a megújuló energiaforrásokból származó energia termelési arányát, elérje a kiegyensúlyozott energiamixet és teljesítse a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére vonatkozó kötelezettségvállalásokat.
A királyság további törekvése, hogy
2030-ra az energiatermelésének legalább 50 százalékát megújuló forrásokból fedezze.
Ez technológiai és infrastrukturális értelemben is forradalmi előrelépés, hiszen 130 gigawattnyi kapacitást jelent – ebből 58,7 GW napenergiából, míg 40 GW szélenergiából származna. Az ország amellett, hogy a fogyasztási oldalon akar áttörést elérni, a termelési oldalon is globális szereplővé kíván válni. Ennek érdekében olyan projektekbe fektet be, amelyek egyszerre szolgálnak hazai igényeket és exportorientált célokat.
A királyság a zöld hidrogén fejlesztésére is összpontosít. A nemzeti hidrogénstratégia 2030-ig 36 milliárd dolláros beruházást irányoz elő, hogy az ország a világ vezető hidrogén előállítójává és -szállítójává váljon. Az észak-szaúd-arábiai Tabúk közelében épülő hatalmas városi lakóterület, a NEOM példázza ezt a jövőképet, ahova 2026-ra egy 5 milliárd dolláros zöld hidrogénüzemet terveznek, amelyet mintegy 4 GW nap- és szélenergia táplál. A projekt jelenleg építés alatt áll, és egyetlen fázisban készül el, az üzembe helyezés pedig jövőre várható.
E célkitűzések nem elszigetelt kormányzati nyilatkozatok, hanem konkrét politikai és piaci mechanizmusokkal is támogatott lépések. A szaúdi Energiaügyi Minisztérium, az ACWA Power, valamint a Szaúdi Befektetési Alap (PIF) közös […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/06/09/szaud-arabia-megujulo-energia-zold-atallas-gazdasag/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!