2024. szeptember 9., hétfőMa Ádám napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
2024.09.09. Ádám Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / A Nyugat aggódva figyeli a kijevi színfalak mögött zajló hatalmi játszmákat

Hirdetés

A Nyugat aggódva figyeli a kijevi színfalak mögött zajló hatalmi játszmákat

Amikor a világ vezetői júniusban összegyűltek Svájcban, hogy megvitassák az ukrajnai háborút, a „koreográfia” bepillantást engedett a kijevi színfalak mögött zajló hatalmi játszmákba, ahogy Volodimir Zelenszkij igyekszik fenntartani a támogatást – írja a Bloomberg

Amikor az elnökök és miniszterelnökök közös fotóra gyűltek össze a fotóalbumba illő alpesi környezetben, egy magasra törő, zöld egyenruhás ukrán tisztviselő állt a csoport közepén, alig egy karnyújtásnyira a főnökétől. Mindenki, aki már dolgozott az ukrán elnökkel, valószínűleg felismeri Andrij Jermakot, Volodimir Zelenszkij kabinetfőnökét, aki állandóan az elnök mellett van. Az ő oda nem illő helyzete a fotón – Kamala Harris amerikai alelnök előtt, a svájci elnök és a NATO leendő vezetője között – tükrözi Zelenszkij legközelebbi tanácsadójának növekvő befolyását az ukrán háborús hierarchián belül.

Ahogy Oroszország támadása mélyen a harmadik évébe nyúlik, Ukrajna nemzetközi támogatói közül néhányan egyre jobban aggódnak amiatt, hogy a döntéshozatal mennyire koncentrálódik az egykori filmproducer, az 52 éves Jermak kezében, akinek közvetlen beleszólása van mindenbe a külpolitikától a katonai tervezésig.

Hirdetés

Nem veszek részt minden munkában, csak koordinálok. Igen, nagyon büszke vagyok arra, hogy az elnök kikéri a véleményemet, de azért kéri ki a véleményemet, mert eredményeket szerzek

– mondta a kabinetfőnök korábban.

A Jermakkal kapcsolatos aggodalmak Zelenszkij számára veszélyes pillanatban merülnek fel. Ukrajna az újbóli orosz offenzíva elhárításával küzd, és a következő télre készül, miközben energetikai infrastruktúrája romokban hever, miközben az amerikai választások és Donald Trump Fehér Házba való visszatérésének lehetősége kérdésessé teszi, hogy Kijev meddig számíthat szövetségesei támogatására.

Eközben maga az elnök is ki van téve azoknak a vádaknak, hogy nincs legitimitása, hivatali ideje ugyanis május 20-án járt volna le, ha a statárium nem halasztja el a választásokat.

Az a gondolat, hogy Zelenszkijnek nincs megfelelő mandátuma az ukrán háborús erőfeszítések vezetésére, egy beszédtéma, amelyet ellenségei szorgalmaztak a Kremlben. De a szerző szerint, mint a legtöbb propaganda, ez is valódi kérdéseket feszeget, hogy mennyire életképes hosszú távon felfüggeszteni a normális demokratikus folyamatot, különösen most, hogy a kormány iránti csalódottság jelei kezdenek megmutatkozni.

„Mindezt csak azért teszik, hogy engem támadjanak” – mondta Zelenszkij a Bloombergnek egy július 3-i interjúban, amelyben Jermakot „nagy hatalmú menedzsernek” nevezte.

Az elnök visszautasította azt a kritikát, hogy Jermak felemelkedése túl kevés kézben halmozta fel a hatalmat, mondván, hogy a kabinetfőnöke feletti ellenőrzés túlságosan jól illeszkedik a Kreml által vezetett dezinformációs kampányhoz. „Azt teszi, amit mondok neki, teljesíti a feladatokat” – mondta Volodimir Zelenszkij.

Hatalmas befolyású, önfejű tisztviselő

Az egyik küldöttség egy hatalmas befolyással rendelkező, önfejű tisztviselőként írta le, aki gyakran a valóságot meghaladó ambíciókat szorgalmaz, többek között egy nagy F–16-os repülőgépflotta iránti igényt. Bár az első vadászgépek a héten megérkeztek, a projektet folyamatos késések jellemzik. A pótalkatrészhiány, valamint az ukrán pilóták és kiképzők közötti nyelvi akadályok miatt az eredeti célok jelentősen csökkentek.

A Bloomberg szerint Jermak nem az a típus, aki a hatalom árnyékában tevékenykedik, hanem 190 centiméteres magasságával Zelenszkij fölé magasodik. A közösségi média-fiókjainak profilja tele van olyan képekkel, amelyeken Jermak egy az egyben Ferenc pápával, Emmanuel Macron francia elnökkel és másokkal látható, miközben a főnöke nincs a láthatáron.

Június 7-én a Telegram-csatornáján közzétett bejegyzésben Jermak kezet fogott Joe Biden amerikai elnökkel, míg Zelenszkij a közelben üdvözölte Lloyd Austin védelmi minisztert. A protokolláris fordulat Kijevben ironikus kommentárokat váltott ki.

A hatalmi dinamika komoly problémát jelent a NATO-szövetségesek és a nemzetközi támogatók – köztük az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap – számára, akik az átláthatóságot a pénzek átutalásának egyik alapfeltételévé tették.

A Jermaknak tulajdonított személyzeti lépések aggodalomra adtak okot, hogy a nyugati fővárosokban a nyugati értékeléseket ismerő személyek szerint Zelenszkij és belső köre további szigorításai elszívhatják az energiát az olyan sürgősen szükséges reformoktól, mint a korrupció elleni küzdelemről és a jogállamiság megerősítésére irányuló intézkedésekről.

Jermak megbízatása azonban szélesebb körű, mint bármelyik elődjéé. Minden kulcsfontosságú háborús döntésben központi szerepet játszott: a főparancsnok leváltása, a fegyverellátás, a biztonsági garanciákról szóló tárgyalások, a fogolycserék felügyelete és – a svájci csúcstalálkozón – a globális dél országainak megnyerése Kijev ügyének.

Egyes tisztviselők a szerepét egy […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/08/03/ukrajna-volodimir-zelenszkij-andrij-jermak-kijev-orosz-ukran-haboru-joe-biden-donald-trump/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Ukrajna új titkos fegyvere fordulópont lehet a háborúban

Tovább dübörög az orosz–ukrán háború, melyben a támadó csapatok folyamatosan precíziós rakétákkal sújtják a védőket. …