Szeptember elsején két kelet-német tartományban, Szászországban és Türingiában rekord magas részvételi arány mellett a bevándorláskritikus, jobboldali radikális AfD nyerte a választásokat. Figyelemre méltó eredményt ért el az új pártnak számító, szintén bevándorláskritikus, illetve az ukrajnai háború ügyében békét sürgető Bündnis Sahra Wagenknecht (a baloldali populista Sahra Wagenknecht pártja), amely a harmadik legerősebb párttá lépett elő a CDU és az AfD mögött.
Még a választások előtt, augusztusban brutális késes támadás rázta meg a német társadalmat. Egy szír bevándorló, akinek elutasították a menekültkérelmét, késsel halálra sebzett három embert, nyolcat pedig megsebesített Solingenben. A támadásért az Iszlám Állam vállalta a felelősséget. Az elmúlt években nem ez volt az első eset, amikor kiderült, hogy súlyos bűn- és terrorcselekményeknek migrációs háttere volt. A németek azonban nem akarnak beletörődni, hogy együtt kell élniük az effajta erőszakkal. A kormány és a politikai elit a migrációt korlátozó szigorításokkal próbálja visszaszerezni az emberek bizalmát, de úgy tűnik, hogy a társadalom egy része radikálisabb válaszokat akar, és éppen ezért erősödhetnek a hagyományos pártoktól jobbra, illetve balra álló politikai erők.
„A solingeni késelés az utolsó csepp volt a pohárban német társadalom számára, és ennek köszönhető, hogy a német kormány lépni készül a migráció ügyében? Vagy inkább arról van szó, hogy a német politikai elit retteg az AfD erősödésétől, és ezért kényszerül keményebb, radikálisabb intézkedésekre?” – kérdeztük Dobrowiecki Pétertől, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Magyar-Német Intézet kutatási vezetőjétől.
„Mindkét kérdésnek egyaránt van igazságtartalma” – válaszolta az Indexnek. Dobrowiecki Péter rámutatott: a solingeni támadás minden eddigieknél jobban a középpontba helyezte az elmúlt időben rendkívüli mértékben elszaporodott – jellemzően késsel elkövetett – támadásokat, a migrációs kérdéskör körüli rendszerszintű hiányosságokat, valamint a szélsőséges iszlamista nézetek térnyerését a társadalom egyes szegmenseiben. Mindezek pedig, számos más ok mellett, hozzájárultak az AfD további erősödéséhez – elsődlegesen a kelet-németországi tartományokban.
„A választói és politikai nyomás egyúttal lépéskényszerbe hozta a Scholz-kormányt, amely még a Zöldek ellenkezésével szemben is késznek mutatkozik immár a migrációs téren való szigorításra” – tette hozzá a kutatási vezető.
Udvarlás a német választóknak
A 2015-ös európai migrációs válság után közel tíz évvel elkésettnek tűnik, hogy a német politika, illetve a kormány kitoloncolásról és határellenőrzésről beszél – utóbbinak a szigorítását, amely miatt már vannak, akik a schengeni szabályokat temetik, épp a napokban jelentették be. Dobrowiecki Péter azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy az ezekkel kapcsolatos intézkedések egy része már hosszú évek óta érvényben van:
A német–osztrák határ esetében már 2015 szeptemberétől, míg a cseh, lengyel és svájci határszakaszokon tavaly október óta végez a német szövetségi rendőrség fokozott határellenőrzéseket. A határellenőrzések bevezetése – a potenciálisan veszélyes személyek kiszűrése mellett – elsősorban a német közvéleménynek szólhat, hiszen a határokon csak bizonyos feltételek teljesülése esetén fordítanák vissza – elviekben – a megfelelő jogalap nélkül Németországba érkező külföldieket. A határon menekültstátuszért folyamodó személyek ugyanúgy Németországban maradhatnak az eljárás lefolytatásának végéig, mint korábban.
Orbán Viktor szerint a németek felébredtek
Orbán Viktor magyar miniszterelnök az X-en üzent Olaf Scholz német kancellárnak, miután Németország szigorú határellenőrzésről döntött: „Németország szigorú határellenőrzésről döntött az illegális migráció megállítása érdekében. Scholz kancellár úr, üdv a klubban!”
Majd egy újabb bejegyzéssel is jelentkezett a magyar miniszterelnök:
„Most, hogy már Olaf Scholz német kancellár is szigorú határellenőrzésre szólít fel, úgy vélem, beszélnünk kell az elefántról a szobában: hogyan lehet megvédeni az EU külső határait, ha azokat, akik ezt megteszik, az Európai Bizottság megbünteti?”
A Kossuth rádióban pedig azt mondta, minden elismerésem a német kancelláré a szigorú határellenőrzés miatt, de nem magától jutott erre a következtetésre. „Azért jutott erre a következtetésre, mert migránsok megkéseltek néhány választópolgárt az utcán” – jelentette ki Orbán Viktor, majd kiemelte, hogy Magyarországból nem lett bevándorlóország, a nyugat-európai országok viszont azzá váltak, ezért van szükség a határvédelemre, és most Németországban is ráébredtek erre.
A kitoloncolásokkal kapcsolatban a kutatási vezető kifejtette: a szövetségi és tartományi hatóságok közötti feladatmegoszlás és a bonyolult, nehezen átlátható szabályozás megkönnyíti a rendszer könnyűszerrel való kijátszását – ahogy ez a solingeni merénylő esetében is történt.
„Itt a hatóságok mostaniaknál sokkal jobb koordinációjára, valamint a szabályozás alapvető és átfogó szigorításra lenne szükség a kitoloncolások felgyorsítására és a jogerős kitoloncolási határozatok érvényesítésére. Ebben a kérdésben jelzésértékű lehet, hogy a német kormány mintegy két hete újra engedélyezte az Afganisztánba irányuló kitoloncolásokat. Korábban – a tálibok három évvel ezelőtti hatalomátvétele miatt – Németország teljesen leállította az afgán állampolgárok származási országukba való kitoloncolását” – emlékeztetett Dobrowiecki Péter.
Felbolydult a német politika
A jelenlegi politikai erőviszonyokról a kutatási vezető elmondta: az AfD támogatottsága – főleg a Sara Wagenknecht-vezette BSW színre lépésével – országosan 20 százalék körül stabilizálódott, ugyanakkor tény, hogy az öt évvel ezelőtti eredményekhez képest a párt tovább erősödött a szeptemberi türingiai és szászországi tartományi választásokon – előbbi esetében, története során először, tartományi szinten, még az első helyet is megszerezte. A szeptember 22-én esedékes brandenburgi választásokon a felmérések szintén hasonló erősödést vetítenek elő.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!