Magyarország nem fizette ki határidőre a 200 millió eurós (78 milliárd forint) bírságot, ezzel az Európai Bíróság (EB) arra kényszerült, hogy fizetési felszólítást küldjön. Az új határidő szeptember 17-e, amennyiben nem utaljuk át az átalányösszeget, az EB egy „beszámítási eljárás” keretein belül levonja azt a Magyarországnak uniós költségvetésből járó részéből, melynek egy részét a jogállamisági eljárás miatt befagyasztották – írja az Euronews.
A bírósági ítéletek
Az EB még júniusban hozott egy ítéletet, miszerint Magyarország „példátlan és kivételesen súlyos uniós jogsértést” követett el a menedékjogok korlátozása miatt. A vita még 2020-ban indult, amikor a bíróság először kijelentette, hogy Magyarország korlátozta a nemzetközi menedékkérők számára a menekültügyi eljárásokhoz való hozzáférést, ezzel „gyakorlatilag lehetetlenné” tette a kérelmek benyújtását. A magyar hatóságokat a „tranzitzónák” miatt marasztalták el, ahol fogvatartásszerűen és jogellenesen tartották a menedékkérőket, megsértve a fellebbezéshez való jogukat.
A 2020-as ítélet figyelmen kívül hagyásának következményeként született meg a júniusi, 200 millió eurós büntetés. A döntés meghozatalakor kimondták, Magyarország „figyelmen kívül hagyta az őszinte együttműködés elvét” és „szándékosan kikerülte” a menekültügyi szabályok alkalmazását.
Ez a magatartás komoly veszélyt jelent az uniós jog egységére, ami rendkívül súlyos hatással van mind a magánérdekekre – különösen a menedékkérők érdekeire –, mind a közérdekre
– tették hozzá a bírák.
Orbán Viktor az ítéleteket „felháborítónak és elfogadhatatlannak” nevezte, szerinte „úgy tűnik, hogy az illegális migránsok fontosabbak a brüsszeli bürokratáknak, mint a saját európai polgáraik”.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!